Case

Wspólna droga spółki Selvita S.A. i Kancelarii CK Legal.

Od startupu do dwóch dużych firm technologicznych notowanych na Giełdzie.

Klient

Selvita

branża

Biotechnologia

rynek

BioTech

strona

Okoliczności pierwszego kontaktu/spotkania

„Układam kolejne słowa na ekranie. Zamieniam całe akapity. Wyrzucam, skracam, bawię się. Z transu wyrywa mnie głośny dźwięk telefonu. Powrót do rzeczywistości. Słucham. Do mnie. Nie znam faceta. Powołuje się na znajomych. Mówi, że założył spółkę, rozkręca ją, poszukuje prawnika od spółek, finansowania i giełdy. Słyszałem to wiele razy. Kolejny mitoman. Mechanicznie umawiam się na spotkanie. Do dziś wstydzę się tej pierwszej rozmowy. Dzwonił do mnie Paweł Przewięźlikowski. Selvita zaczynała się rozpędzać.”

„Paweł przesyła kolejnego maila. Znowu coś znalazł. To może być wszystko. Opis transakcji na kolejnym biotechu z drugiego końca świata, prezentacja naukowa Selvity, analiza modelu finansowego konkurencji. Tym razem fragment umowy inwestycyjnej z Piotrem Romanowskim. Otwieram. Biorę kalkulator. Sprawdzam kurs. I kalendarz. Jeszcze raz. Odkładam. Wracam do kalkulatora. Biorę głęboki wdech. Wolno wypuszczam powietrze. Tak jak mnie uczono. Wydech trwa dwa razy dłużej niż wdech. Siedem, osiem, dziewięć. Wracam do umowy z maila. Klasyczna umowa inwestycyjna. Podpisy Pawła i Piotra. Planują IPO Selvity do 2014 r. Wyliczyli, że jedna akcja będzie warta 13,20 zł. Umowę zawarto w 2009 r. Kurs debiutu akcji Selvity 19 grudnia 2014 r. wyniósł 13,90 zł.”

Opis problemu klienta:

Pozyskanie kapitału na rozwoju firmy – od niewielkiego startupu technologicznego do giełdowej spółki przejmującej zagranicznych konkurentów.

Opis rozwiązania, jakie zaproponowała kancelaria CK Legal

Poszczególne kroki rozwoju firmy:

  • publiczna oferta akcji i debiut na rynku New Connect
  • debiut na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych
  • kolejna oferta publiczna akcji spółki
  • podział spółki Selvita S.A. na dwie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych: Selvita S.A. i Ryvu Therapeutics S.A.
  • Selvita pozyskała z emisji akcji ok. 90 mln zł, które przeznaczyła na przyspieszenie rozwoju spółki i zwiększenie skali jej działalności na rynku globalnym
  • Ryvu Therapeutics pozyskało ponad 143 mln zł z emisji akcji

Korzyści, jakie klient otrzymał:

Firma realizowała cele strategiczne i biznesowe a kancelaria prawna zdjęła z niej obowiązek zajmowania się formalnościami. Problemy rozwiązane prawnie przy podziale spółki:

  1. Komisja Nadzoru Finansowego nie chciała podjąć rozmów o realizacji projektu
  2. OK
  3. Dom maklerski oferujący akcje stracił licencję tuż przed ich emisją
  4. KNF i Giełda Papierów Wartościowych zmieniały zdanie co do statusu akcji spółki przejmującej – nastąpiła trzykrotna zmiana formy akcji

Mimo dużych trudności formalnych i dynamicznych zmian sytuacji prawnej Kancelaria CK Legal zakończyła działania z sukcesem dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem. Odciążenie zespołu firmy w zakresie obsługi prawnej, generowania rozwiązań i obiegu dokumentów, przełożyło się na duży zysk finansowy dla spółki.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto podjąć współpracę z kancelarią prawną.

Mając tylko z pozoru szalony pomysł – prześledź wspólną historię firmy Selvita S.A. i kancelarii CK Legal. Niewielki startup przeszedł długą drogę rozwoju, odważnych pomysłów i realizacji planów – co nie byłoby możliwe bez profesjonalnej obsługi prawnej transakcji i restrukturyzacji firmy na każdym kroku.

Chciałbyś podjąć z nami współpracę?

Kompleksowe wsparcie dla biznesu to domena naszej kancelarii

Zobacz inne case'y