Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

Jakub Pacan dołącza do CK Legal

Witamy na pokładzie nowego członka zespołu!
Witamy na pokładzie nowego członka zespołu!
Witamy na pokładzie nowego członka zespołu!

🔷 Jakub w swojej praktyce specjalizuje się w bieżącej obsłudze podatkowej spółek prawa handlowego, zarówno w zakresie podatków bezpośrednich, jak i pośrednich. Z powodzeniem doradzał największym polskim oraz zagranicznym przedsiębiorstwom zarówno w zakresie obowiązków podatkowych, jak i możliwości optymalizacyjnych.

🔷 Koordynował projekty zmierzające do wykorzystania przysługujących podatnikom ulg i zwolnień dla kilkudziesięciu podmiotów, w tym również dla notowanych w ramach WIG20 oraz WIG40. Swoje doświadczenia zdobywał w największych firmach zajmujących się doradztwem podatkowym, w tym również w dwóch z tzw. Wielkiej Czwórki.

Witamy w ekipie CK Legal i cieszymy się na wspólne projekty! 👏

Przygotuj się na Dyrektywę Omnibus

Agata Kowalska poprowadzi spotkanie e-Izba Round Table. Zapraszamy do udziału!
Agata Kowalska poprowadzi spotkanie e-Izba Round Table. Zapraszamy do udziału!
Agata Kowalska poprowadzi spotkanie e-Izba Round Table. Zapraszamy do udziału!

Dyrektywa Omnibus już wkrótce wejdzie w życie! Warto się do tego odpowiednio przygotować.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu ➡️ e-Izba Round Table – „Implementacja dyrektywy Omnibus. Nowe wyzwania w ochronie konsumentów i ich biznesowe konsekwencje”.

Rozmowę poprowadzi Partnerka zarządzająca CK Legal Agata Kowalska, która jest koordynatorką tematu Prawa Konsumenta w Grupie Legislacyjnej Izby Gospodarki Elektronicznej.

Gośćmi spotkania będą:

🔳 Luca Cassetti – Secretary General of Ecommerce Europe

🔳 Patricia Sharp – Head of

Legal and Compliance eobuwie.pl (MODIVO)

🔳 Magdalena Piech – Regulatory Affairs Director, Allegro

🔳 Katarzyna Araczewska – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych UOKiK

🔳 Łukasz Wroński – Dyrektor Departamentu Ochrony Zbiorowych UOKiK

🔳 Michał Herde – Członek Rady Krajowej, Federacja Konsumentów 

Link do rejestracji na wydarzenie: https://tiny.pl/98g77

news-omnibus

Razem dla Ukrainy!

W tym trudnym dla Ukrainy czasie CK Legal organizuje wsparcie dla wschodnich Przyjaciół.
W tym trudnym dla Ukrainy czasie CK Legal organizuje wsparcie dla wschodnich Przyjaciół.
W tym trudnym dla Ukrainy czasie CK Legal organizuje wsparcie dla wschodnich Przyjaciół.

Zespół CK Legal świadczy usługi prawne pro bono dla uchodźców z Ukrainy! Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 12 297 38 38.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Piękne Anioły organizujemy również zbiórkę potrzebnych rzeczy dla ukraińskich dzieci i ich rodzin, które właśnie przyjechały do Polski.

Zbieramy:

– Nowe ręczniki

– Środki czystości

Dary prosimy przywozić na adres CK Legal ul. Królewska 57 w Krakowie. Można je zostawiać na dole w recepcji budynku Biprostal. 

Zbiórka prowadzona jest w godzinach od 8.00 do 17.00 (od poniedziałku do piątku). Bardzo prosimy o przynoszenie rzeczy zapakowanych w kartony.

Dodatkowo w naszych mediach społecznościowych publikujemy najważniejsze informacje dotyczące przekroczenia granicy i pobytu w Polsce.

Nowa strona CK LEGAL

Czyli odpowiedź na pytanie: Dlaczego?
Czyli odpowiedź na pytanie: Dlaczego?
Czyli odpowiedź na pytanie: Dlaczego?

To ogromna satysfakcja, kiedy mała firma na naszych oczach przeistacza się w wielkie przedsiębiorstwo zatrudniające setki ludzi
z całej Polski i z zagranicy.

Wojciech Chabasiewicz – Partner Kancelarii CK Legal

Ubiegłoroczne 10-lecie kancelarii CK Legal skłoniło nas do refleksji nad stylem pracy i metodami wsparcia prawnego, jakie oferujemy. Zastanawialiśmy się również, dlaczego chcemy działać w określony sposób, jak to działanie powinno wyglądać, jaki mieć kształt i co powinno z niego wynikać, zarówno dla naszych klientów jak i dla zespołu kancelarii.

Dlaczego pracujemy w określony sposób?

Hasło „To nie korporacje robią interesy, lecz ludzie” jest nam bliskie nie bez przyczyny. Przeprowadzając każdą krajową, czy międzynarodową transakcję, wprowadzając spółki na giełdę, przygotowując dokumentację dla startupów zajmujących się nowymi technologiami – współpracujemy, rozmawiamy i negocjujemy z konkretnymi ludźmi. Nie zajmujemy się prawem dla prawa, ale przede wszystkim – rozumiemy ludzi i ich potrzeby z prawem związane. Szalenie ważna jest dla nas komunikacja i aktywne słuchanie klienta, ponieważ każda sprawa jest inna, z uwagi na kontekst, w którym jest osadzona.

Wsparcie prawne, jakie dajemy w danej sytuacji, jest oparte na relacjach ludzi i konkretnym spojrzeniu na problem. Mówimy o prawie ludzkim językiem, ograniczając nomenklaturę prawniczą do minimum, nie teoretyzujemy, mówimy językiem biznesowym.

Jak pracujemy z klientami?

Jesteśmy przede wszystkim partnerami w biznesie. Naszym zadaniem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa klientowi, któremu przedstawiamy, jakie działania należy podjąć – bez zbędnych wariantów i „to zależy”. Nasze relacje z klientami bardziej przypominają współpracę między firmami biznesowymi, niż współpracę na linii klient – kancelaria prawna.

Działamy blisko ludzi, patrząc z perspektywy biznesu – stosujemy literę prawa. Szyjemy rozwiązania na miarę naszych klientów. Pomagamy odnaleźć się w nawet najbardziej skomplikowanych sytuacjach prawnych, wskazując właściwy kierunek działania. Nie pozostawiamy klientów bez odpowiedzi.

Co robimy na co dzień?

  • realizujemy usługi w zakresie fuzji i przejęć międzynarodowych;
  • doradzamy w drodze wejścia na giełdę; 
  • wspieramy emitentów obligacji i obligatariuszy; 
  • wspieramy procesy inwestycyjne od startup-ów poprzez inwestycje polskich i międzynarodowych funduszy PE/VC;
  • doradzamy we wszelkich możliwych transformacjach i reorganizacjach spółek;
  • tworzymy i doradzamy alternatywnym spółkom inwestycyjnym;
  • pomagamy spółkom technologicznym zabezpieczyć ich własność intelektualną wspieramy prawnie branżę e-commerce.


Odpowiedzi na te pytania były dla nas inspiracją do tego, jak chcemy przekazywać nasze dlaczego, jak i co w komunikacji z obecnymi i przyszłymi klientami, ukształtowały także nasz kluczowy kanał komunikacji, czyli nową www.ck-legal.pl.

Przedstawiamy Wam nową stronę www, za pośrednictwem której dzielimy się z Wami tym, kim jesteśmy w wymiarze naszej działalności biznesowej, działalności pro bono, jak również w formie bloga. Dzielimy się naszymi obserwacjami dotyczącymi tego, co ciekawego dzieje się na rynku M&A, rynkach kapitałowych i w obszarze nowych technologii.

Dlatego pozostańcie z nami w kontakcie.

Zespół CK Legal

Czy Europa straci Facebook?

Ciąg dalszy problemów z przekazywaniem danych osobowych między UE a USA.
Ciąg dalszy problemów z przekazywaniem danych osobowych między UE a USA.
Ciąg dalszy problemów z przekazywaniem danych osobowych między UE a USA.

Mark Zuckerberg w ostatnim czasie wzbudził na rynku zainteresowanie swoim nowym zaskakującym pomysłem stworzenia wirtualnego metaversum, w którym jak sam twierdzi wszystko jest możliwe. Dla wielu jest to jednak przyszłość bardzo odległa i trudna do wyobrażenia, dlatego wiele osób podchodzi do odważnych planów Zuckerberga z dystansem. Oprócz problemów związanych z tworzeniem Metaverse szef Facebooka musi mierzyć się nie tylko z coraz bardziej rosnąca w siłę konkurencją na rynku platform społecznościowym, ale także z wciąż trwającym sporem z UE, dotyczącym transferu danych osobowych pomiędzy krajami UE a przedsiębiorcami z USA.

Unia Europejska już klika lat temu przyjęła sobie za cel maksymalizację bezpieczeństwa w obrębie przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych. Zmiany w zakresie ochrony danych wprowadzone przez RODO były wstępem do dalszych regulacji w sektorze danych osobowych. Obecnie Parlament Europejski intensywnie pracuje nad regulacjami dotyczącymi przestrzeni cyfrowej, których głównym celem jest uporządkowanie Internetu i zapewnienie przestrzegania prawa w sieci. Działania te skierowane są w kierunku dużych korporacji, takich jak m.in. grupa BigTech, której częścią jest m.in. Meta, czyli obecny właściciel Facebooka oraz Instagrama.

Prawo unijne zdecydowanie różni się od regulacji common law, które nie podchodzi aż tak rygorystycznie do kwestii ochrony danych. To właśnie powoduje poważne problemy prawne. Meta podkreśla, że przetwarzanie i udostępnianie danych pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego świadczenia usług i produktów oferowanych przez platformę. Spółka twierdzi, że jeżeli UE nie wprowadzi odpowiednich przepisów dotyczących prywatności i transferu danych, uniemożliwi działalność jej serwisów na terenie Unii Europejskiej. To z kolei będzie oznaczało pozbawienie milionów użytkowników możliwości korzystania z Faceeboka, Instagrama czy WhatsAppa.

Jeszcze do niedawna w celu przesyłania danych osobowych z UE do przedsiębiorców w USA Meta wykorzystywała przyjętą obustronnie tzw. Tarczę Prywatności, która została zatwierdzona przez KE w 2016 r. Jednak już w 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił Tarczę Prywatności. Co więcej, inne dokumenty, takie jak standardowe klauzule umowne (eng. SSCs), stanowiące dla Meta alternatywną podstawę prawną przekazywania danych osobowych między dwoma kontynentami, zostały poddane przez sądy i organy unijne kontroli regulacyjnej. Doprowadziło to do poważnych komplikacji po stronie Meta w zakresie świadczonych przez nią usług. Obecnie co prawda prowadzone są między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską negocjacje w zakresie przyjęcia nowych transatlantyckich rozwiązań pozwalających na dalsze udostępnianie danych pomiędzy różnymi krajami, jednak znalezienie porozumienia wydaje się bardzo trudne.

Przedstawiciele Meta wielokrotnie zaznaczali, że spółka nie ma zamiaru ani planu wycofywać się z rynku europejskiego. Jednocześnie częste komunikaty ze strony Meta, dotyczące trudności w porozumieniu się z UE w zakresie przekazywania danych do USA, powodują napięcie wśród inwestorów i użytkowników platformy. Z drugiej strony Unia zapewnia, że negocjacje związane z problemem transferu danych osobowych są prowadzone intensywnie, ale ze względu na zawiłość i złożoność tematyki wymagają więcej czasu.

Czy to oznacza, że użytkownicy z Unii Europejskiej zostaną pozbawieni dostępu do wiodących portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram? Biorąc pod uwagę, że rynek europejski zapewnia platformie kilkadziesiąt milionów użytkowników, można przypuszczać, że obie strony będą dążyć do wypracowania rozwiązania zadawalającego wszystkich.

ESG – odmieniane przez wszystkie przypadki biznesu

Dlaczego środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny stały się kluczowe dla firm?
Dlaczego środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny stały się kluczowe dla firm?
Dlaczego środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny stały się kluczowe dla firm?

jak environmental – środowisko

jak social responsibility – społeczna odpowiedzialność

jak corporate governance – ład korporacyjny

ESG nie jest już modą ani marketingowym obrazkiem działów PR. To realne czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe nowoczesnych przedsiębiorstw, państw i organizacji. To również realne zobowiązania. Rynek zmierza w stronę wartości, które są ważne dla pracowników, społeczności lokalnej i środowiska. 

Kryteria niefinansowe zostały włączone w procesy inwestycyjne, mając wpływ na przewagę konkurencyjną firm. Przedsiębiorstwa, które podejmą długofalowe działania związane z dbaniem o środowisko, wiarygodnością, działaniem zgodnym z przyjętymi wartościami i przydatnością dla społeczności wygrają wyścig w innowacyjnej gospodarce niedalekiej przyszłości.

Obecnie firmy, które zatrudniają ponad 500 pracowników oraz osiągające określone w ustawie o rachunkowości przychody są zobowiązane do raportowania niefinansowego. Jest to bezpośrednia konsekwencja unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

W kolejnych latach zakres obowiązku raportowania ESG  zostanie poszerzony o mniejsze firmy, dlatego warto już dziś zaplanować konkretne działania i zacząć je realizować. Każdy mały krok w ESG ma praktyczne znaczenie.

CK Legal od lat bierze udział w rozwijaniu idei ekonomii wartości. W naszej działalności myślimy długofalowo, kierując się w dużej mierze wartościami niematerialnymi. Świadomie stawiamy na odpowiedzialność biznesu. Solidne filary w postaci wartości związanych z potrzebami ludzi, uczciwym podejściem do współpracy, mentoringiem, działalnością charytatywną i zarażaniem nią innych  – budują środowisko, w którym poza pracą ekspercką mamy poczucie misji, którą z radością wypełniamy na co dzień.

Mecenas Agata Kowalska współpracuje z Fundacją „Women in Law”, która ma na celu integrację środowiska prawniczego, wymianę wiedzy i dobrych praktyk nie tylko w ramach aktywnych zawodowo prawniczek, ale także wśród studentek, aplikantek i młodych przedstawicielek branży prawniczej.

Mecenas Magdalena Golonka aktywnie działa w Izbie Gospodarki Elektronicznej, gdzie prowadzi warsztaty i pracuje nad nowymi rozwiązaniami e-Izby w obszarze ekonomii wartości.

Zespół kancelarii prowadzi projekty z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA – największym stowarzyszeniem non-profit zrzeszającym studentów oraz absolwentów kierunków prawniczych i administracyjnych a także z Izbą Gospodarki Elektronicznej.

Wspieramy również prawnie pro bono stowarzyszenia i fundacje.

Do ESG podchodzimy bardzo pragmatycznie, pamiętając na co dzień o środowisku. Segregujemy uważnie odpady, wykorzystujemy światło dzienne – nasze biuro może się poszczycić bardzo dużymi oknami. Naturalne światło poprawia komfort pracy, a wraz z promieniami słońca do naszych przestrzeni wpada lepsza atmosfera i pozytywna energia. Myślimy o środowisku także w kontekście komunikacyjnym – siedziba firmy mieści się przy jednym z głównych węzłów komunikacyjnych, dlatego namawiamy pracowników do korzystania z transportu tramwajowo – autobusowego. Takie działania, podejmowane na dużą skalę – w wielu firmach –  mogą realnie wesprzeć politykę antysmogową. Unikamy używania jednorazowych opakowań. Zapewniliśmy naszym pracownikom termiczne kubki do kawy, aby w trasie nie musieli używać jednorazówek. W naszym biurze korzystamy z wody z wielorazowych kontenerów, nie mamy wody butelkowanej. Myślimy również o przyrodzie digitalizując pracę w jak najszerszym zakresie. Dokumenty papierowe odsyłamy do lamusa, dzięki systemowi teleinformatycznemu ograniczamy również wysyłki i zamawianie usług kurierskich.

Uważamy, że każde – najmniejsze nawet biuro – może się przyczyniać do ochrony planety. Może brzmi to górnolotnie, ale mocno w to wierzymy.

Cieszymy się, że ekonomia wartości zatacza coraz szersze – również legislacyjne kręgi.

esg