Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

AGATA KOWALSKA I ANNA PIETRUSZKA PODEJMUJĄ TEMAT WOLNOŚCI WYBORU W LIPCOWYM ARTYKULE DLA LIBERTÉ!

Mówi się, że “życie to sztuka wyboru”. Na szczęście nie trzeba być artystą, żeby ją opanować! 

W lipcowym artykule dla E-Miesięcznika Liberté! Agata Kowalska i Anna Pietruszka podejmują temat wolności wyboru – fundamentalnego prawa każdego człowieka, z którego warto mądrze korzystać. Pokusa, aby oddać stery innym, to uczucie znane każdemu z nas. Bo podejmowanie świadomych, odpowiedzialnych decyzji wcale nie jest proste. 

Od wyborów codziennych – na przykład dotyczących sposobu komunikacji z członkami zespołu, po wybory wyjątkowe, wpływające na całą organizację – empatyczni liderzy powinni nieustannie ćwiczyć swoją zdolność do podejmowania mądrych decyzji. Agata i Anna przygotowały dla was mapę wolności wyboru, która pomoże w tym wymagającym zadaniu.  

Przeczytaj artykuł.

WOJCIECH CHABASIEWICZ KOMENTUJE NOWELIZACJĘ PRZEPISÓW, KTÓRA ZEZWOLI DZIEWIĘCIU ASI WRÓCIĆ NA GIEŁDĘ

Jak najprościej zostać bohaterem? Rozwiązać problem, który samemu się stworzyło! 

Tak Wojciech Chabasiewicz z CK LEGAL ocenia nowelizację przepisów, która zezwoli dziewięciu alternatywnym spółkom inwestycyjnym wrócić na giełdę po niemal rocznej nieobecności. 

Wszystko zaczęło się od wejścia w życie ustawy zwanej popularnie “warzywniakiem”. Skutkiem wprowadzonych przez nią zmian było zawieszenie wspomnianych spółek przez Giełdę Papierów Wartościowych. Najnowsza aktualizacja przepisów naprawia ten błąd, ale tworzy też inne. W tekście opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej Wojciech zwraca uwagę, że źródłem problemów jest brak przepisów przejściowych, które normowałyby sytuację inwestorów nie będących profesjonalistami, a posiadających już udziały w ASI.  

Co dalej z ograniczeniami w obrocie udziałami i akcjami niegiełdowych ASI? Cytując klasyka: „czas pokaże”. 

Przeczytaj artykuł wraz z komentarzem Wojciecha.

DUE DILIGENCE SPÓŁKI – JAK PRZEBIEGA ORAZ ILE TRWA?

Zastanawiasz się, jak przebiega oraz ile trwa proces due diligence? To żadna tajemnica! Eksperci CK LEGAL działają w sprawdzony, zorganizowany i transparentny sposób. Zaczynamy zawsze od uzgodnienia zakresu przeglądu spółki wspólnie ze zleceniodawcą. Co dzieje się potem? Po kolei: 

Wybór dostawcy usługi VDR, czyli Virtual Data Room. To zewnętrzna pamięć dyskowa dostępna dla przedsiębiorcy i dla audytorów. Przedsiębiorca wgrywa do VDR wszystkie niezbędne dokumenty, a prawnicy przystępują do ich analizy. Treść dokumentów pozostaje poufna, a zawarte w nich dane osobowe chronione są zgodnie z przepisami RODO. 

Rundy pytań i odpowiedzi. Im większa firma, tym – oczywiście – więcej dokumentów i więcej treści do sprawdzenia. Dlatego tak istotna dla długości trwania due diligence jest responsywność spółki – sprawne udzielanie audytorom odpowiedzi oraz dodatkowych informacji. Dobrą praktyką jest tak zwana “due diligence readiness”, czyli zadbanie zawczasu o przygotowanie i zeskanowanie najważniejszych dokumentów. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, gdy trwa jego audyt – a nie na samym audycie. Due diligence średniej wielkości spółki zajmuje około 3-4 tygodnie.  

Sporządzenie raportu ryzyk. W CK LEGAL kładziemy szczególny nacisk na jego przejrzystość. Raport ma formę tabeli, w której dzielimy ryzyka tematycznie, na przykład na ryzyka korporacyjne, te związane z własnością intelektualną, nieruchomościami, umowami oraz klauzulami change of control. Wskazujemy, która umowa obarczona jest jakimi ryzykami i stosujemy czytelny podział kolorystyczny, żeby zróżnicować ich stopień. Bywają ryzyka, które mogą przekreślić szanse na udane negocjacje, ale są też takie, którymi wciąż można zarządzać. Najważniejsze to być ich świadomym! 

Przeprowadzając audyt spółki, eksperci CK LEGAL stawiają na partnerską współpracę. Szczerość i otwartość to podstawa sukcesu w procesie due diligence. Zamiatanie pod dywan problematycznych kwestii nie ma sensu.

DZIĘKUJEMY ELSA KRAKÓW ZA WSPÓŁPRACĘ W MIJAJĄCYM ROKU AKADEMICKIM

Rok akademicki 2023/24 upłynął nam na współpracy ze Stowarzyszeniem ELSA Kraków w roli jego partnera strategicznego. Ale się działo! Przeżyjmy to jeszcze raz: 
 
W lutym Wojciech Chabasiewicz wystąpił na XIX Ogólnopolskich Dniach Praktyk Prawniczych z prelekcją “Cisza, kamera… AKCJE! Praktycznie o publicznych ofertach akcji”. To flagowe wydarzenie organizowane przez ELSA Poland, dzięki któremu studenci kierunków prawniczych poznają perspektywy na karierę w zawodzie – i zdobywają pomocne na starcie praktyczne umiejętności. 
 
W kwietniu Agata Kowalska i Magdalena Golonka poprowadziły cykl warsztatów „CK LEGAL M&Asterclass: Od teorii do płatnej praktyki”. Dla uczestników ze stuprocentową obecnością przygotowaliśmy wyjątkową szansę: możliwość odbycia płatnych praktyk w CK LEGAL! 
 
Również w kwietniu wzięliśmy udział w Prawniczych Targach Praktyk. Spotkaliśmy się ze studentami kierunków prawniczych i opowiadaliśmy, jak wyglądają płatne praktyki w naszej kancelarii. Doradzaliśmy też, jak przygotować bezkonkurencyjne CV! 
 
Dziękujemy ELSA Kraków za możliwość dzielenia się naszym doświadczeniem z młodymi adeptami prawa. Każde spotkanie ze studentami to dla nas ogromna radość!

PIP BĘDZIE MOGŁA NAKAZAĆ ZMIANĘ UMOWY B2B, ZLECENIA I O DZIEŁO NA UMOWĘ O PRACĘ

Umowy śmieciowe do śmieci? Ministra resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiada generalne porządki i domaga się ograniczenia nadużywania zamienników umowy o pracę.  

Projekt nowej ustawy zakłada, że Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zyska możliwość wystawiania nakazów do przejścia ze “śmieciówek” na umowę o pracę. Na celowniku znajdą się nie tylko umowy cywilnoprawne, lecz także umowy B2B. Od decyzji PIP będzie można się odwołać.  

Szczególną uwagę PIP poświęci sytuacjom, w których pracownik miał wcześniej podpisaną umowę o pracę z danym pracodawcą, a wyłączne przychody z jego jednoosobowej działalności gospodarczej pochodzą właśnie od byłego pracodawcy.  

Jakie skutki dla pracodawców będą miały planowane zmiany?  

Dla firm zatrudniających dużą liczbę współpracowników, masowe przejście z B2B na umowy o pracę mogłoby znacząco podnieść koszty. Z kolei dla samych współpracowników oznaczałoby to obniżenie wynagrodzenia netto. Samozatrudnienie na zasadach B2B, zwłaszcza w sektorach takich jak IT, HR czy marketing, jest popularną formą współpracy. Wiele osób świadomie wybiera tę formę zatrudnienia i może nie chcieć wracać do umów o pracę. Firmy będą zmuszone do dostosowania swoich strategii zarządzania personelem, co może wiązać się z koniecznością restrukturyzacji i optymalizacji kosztów.  

Podsumowując – planowane zmiany mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność i innowacyjność polskich przedsiębiorstw, szczególnie MŚP, które często korzystały z tych form zatrudnienia.  

Chcesz się dowiedzieć, czy może czekać cię przekwalifikowanie umów cywilnoprawnych i B2B? Skontaktuj się z CK LEGAL. Przyjrzymy się sytuacji w twojej firmie!

DUE DILIGENCE SPÓŁKI – PODSTAWA POMYŚLNEJ TRANSAKCJI

Due diligence, w skrócie – “due”, to podstawa przeprowadzenia każdej transakcji. W niektórych przypadkach poprzedza negocjacje warunków docelowej umowy, w innych – odbywa się równolegle do nich.

Są różne rodzaje due diligence – podatkowe, prawne, finansowe, organizacyjne, technologiczne. Aktualnie na popularności zyskują due związane z cyberbezpieczeństwem, czy ESG. Na dojrzałych rynkach – a takim jest Polska – spółki inwestują także w vendorskie due, czyli zaproszenie zewnętrznych doradców do przeprowadzenia rewizji stanu spółki przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu rozmów z inwestorami.

Niezależnie, czy jako przedsiębiorca myślisz tylko o dokapitalizowaniu swojego biznesu, czy o exicie – świadomość ryzyk daje ci pole manewru w negocjacjach. Pewne problemy uda ci się rozwiązać, inne mogą okazać się bardziej skomplikowane. Ale transparentna komunikacja, której podstawą jest dogłębna znajomość własnej spółki, to zawsze punkt na twoją korzyść.

Szukasz zewnętrznego partnera, który wnikliwie i obiektywnie przebada twoją spółkę? A może planujesz prześwietlić firmę, w którą chcesz zainwestować? CK LEGAL jest zawsze do twojej dyspozycji. Nasi eksperci pomogą ci zidentyfikować potencjalne ryzyka i efektywnie nimi zarządzać. Korzyści z kompetentnie przeprowadzonego badania due diligence są nieocenione!

Więcej o due diligence spółek dowiesz się z kolejnych postów na profilu CK LEGAL.