Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

AGATA KOWALSKA PRELEGENTKĄ KONFERENCJI „WYZWANIA PRAWNICZEK. PRAWNICZKI POTRAFIĄ”

Agata Kowalska w koszulce Lechii Gdańsk? Tak było! Na konferencji „Wyzwania prawniczek. Prawniczki potrafią” organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu Agata opowiedziała uczestniczkom wydarzenia o tym, jaką drogę przeszła w swoim zawodzie
  
Agata nie unikała trudnych tematów. Branża prawnicza to wciąż świat zdominowany przez mężczyzn. Taki układ stawia specyficzne wyzwania przed kobietami, które chcą osiągnąć sukces. Agata wróciła pamięcią do przeszkód, jakie musiała pokonać, zanim została wspólniczką butikowej firmy prawniczej. Ale to nie jedyna marka, jaką zbudowała Agata – równie ważna jak CK LEGAL jest dla Agaty jej własna, osobista marka, oparta na jej unikalnych doświadczeniach i podejściu do kariery.  
  
Agata wróciła z Poznania pełna inspiracji po spotkaniu z uczestniczkami konferencji – zarówno słuchaczkami, jak i pozostałymi prelegentkami. A nikt tak jak Agata nie zaraża entuzjazmem do działania!

DO NASZEGO ZESPOŁU DOŁĄCZYŁA GABRIELA WAŚNIOWSKA-URBIN

Z Francji prosto do CK LEGAL – poznajcie Gabrielę Waśniowską-Urbin, która dołączyła do naszego zespołu jako specjalistka od prawa korporacyjnego, prawa pracy oraz prawa procesowego

Gabriela jest aplikantką radcowską oraz studentką na Uniwersytecie w Orleanie. Jako osoba dwujęzyczna, Gabriela pasjonuje się nie tylko językiem, kulturą i historią Francji, lecz także komparatystyką prawniczą, czemu daje wyraz w swojej pracy magisterskiej, poświęconej zagadnieniu compliance w spółce z o.o. we Francji i w Polsce. Poza tym Gabriela prowadzi na IG konto @prawo_na_niebiesko – jeśli interesuje was francuskie prawo, a także studiowanie prawa we Francji – dajcie “follow”!  

W Polsce Gabriela szczególnie upodobała sobie (poza Krakowem, oczywiście!) Półwysep Helski, gdzie latem śmiga na kajcie i uprawia windsurfing. 

Życzymy naszej nowej koleżance pomyślnych wiatrów!

AGATA KOWALSKA I ANNA PIETRUSZKA KOMENTUJĄ NOWY PRZEPIS W KODEKSIE ETYKI LEKARSKIEJ DOTYCZĄCY AI

Nadzwyczajny krajowy zjazd lekarzy miał nadzwyczajną misję: znowelizować kodeks etyki lekarskiej po raz pierwszy od 2003 roku. Wśród nowych przepisów pojawił się również ten dotyczący sztucznej inteligencji. Co ustalono? Lekarz będzie mógł korzystać z algorytmów AI przy stawianiu diagnozy, ale musi poinformować o tym pacjenta i uzyskać jego zgodę.   

Od razu pojawiły się uzasadnione kontrowersje. Jak wskazują w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej Agata Kowalska i Anna Pietruszka z CK LEGAL, nowe obowiązki będą wymagały od lekarzy znajomości działania sztucznej inteligencji oraz zdolności ich objaśnienia osobom, które z nowoczesnymi technologiami mogą nie mieć nic wspólnego. To trudne i czasochłonne zadanie, które może wykraczać poza aktualne kompetencje pracowników służby zdrowia.  

Agata i Anna podkreśliły również, że trwają prace komitetu technicznego ds. sztucznej inteligencji przy Polskim Komitecie Normalizującym. Komitet zajmuje się standaryzacją i bezpieczeństwem narzędzi wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji – a na efektach jego pracy powinni polegać zarówno lekarze, jak i pacjenci.  

Co dalej z nowym kształtem kodeksu etyki lekarskiej? Przewodniczący komisji etyki lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Artur de Rosier, zapowiada, że budzący emocje przepis doczeka się dalszej interpretacji oraz komentarza.

PCC EXOL PRZYDZIELIŁ OBLIGACJE SERII D1 O WARTOŚCI 20 MLN ZŁ

W CK LEGAL wzięliśmy udział w największej premierze sezonu! Spółka chemiczna PCC Exol wyemitowała 200 tysięcy obligacji serii D1 – po raz pierwszy na podstawie VI Programu Emisji Obligacji, którego prospekt przygotowaliśmy w CK LEGAL w zeszłym roku.  

PCC Exol to kolejny z naszych klientów, który jest liderem w swojej branży. Spółka należy do największych producentów surfaktantów i specjalistycznych formulacji chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkty PCC Exol znajdują zastosowanie nie tylko w chemii gospodarczej i środkach higieny osobistej, lecz także przemyśle tekstylnym, papierniczym i metalurgicznym. Jednak dla nas, w CK LEGAL, szczególnie ważne jest, że zrównoważony rozwój to dla naszego klienta jeden z kluczowych elementów strategii rynkowej. 

Łączna wartość wyemitowanych przez PCC Exol obligacji wyniosła 20 milionów złotych, a średnia stopa redukcji wyniosła 45,1%. W następnym kroku obligacje zostaną wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym Catalyst.

ZNAMY LAUREATÓW KONKURSU DYREKTOR E-COMMERCE ROKU 2024

I wszystko jasne! Kapituła konkursu Dyrektor e-Commerce Roku przyznała nagrody tegorocznej – piątej – edycji wydarzenia organizowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Jury – eksperci z branży e-commerce, gospodarki cyfrowej oraz digital transformation, wybrali najlepszych liderów oraz zespoły e-commerce, którzy dyktują trendy w biznesie i osiągają w swojej działalności ponadprzeciętne wyniki. 

Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał jak co roku – w roli audytora konkursu – CK LEGAL. 

Wszystkim laureatom gratulujemy wygranej. W CK LEGAL wiemy, że była w pełni zasłużona!

RAPORTOWANIE ESG – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Poznaj ABC regulacji ESG i przeprowadź swoje przedsiębiorstwo na stronę zrównoważonego rozwoju sprawnie i skutecznie. Od czego zacząć? CK LEGAL podpowiada! 

1. Analiza luk ESG  

Upewnij się, jakim regulacjom podlega twoje przedsiębiorstwo. Kim są twoi kontrahenci? Jakimi danymi oraz systemami ich gromadzenia dysponujesz? Od tego zależy, jaką dokumentację trzeba będzie przygotować i jakie procesy wdrożyć.  

2. Edukacja zespołu  

Pamiętaj, że wdrażanie regulacji ESG to praca zespołowa! Przydziel swoim pracownikom konkretne zadania, za których realizację będą odpowiedzialni.  

3. Opracowanie strategii ESG oraz harmonogramu jej wdrożenia  

Określ swoich interesariuszy, a także cele i kierunki działań, jakie podejmiesz na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Przeprowadź ocenę podwójnej istotności. Określ wskaźniki, które będziesz przedstawiać w raporcie ESG.  

Zrównoważony rozwój to nie tylko nowe obowiązki dla przedsiębiorców. To również okazja do umocnienia swojej pozycji na rynku i zbudowania przewagi wobec konkurencji. Prawne aspekty transformacji zostaw nam – CK LEGAL pomoże ci sprostać nadchodzącym wyzwaniom i wykorzystać związane z nimi szanse. Napisz do nas!