Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

CK LEGAL W RANKINGU RZECZPOSPOLITEJ

Cała Polska żyje teraz pytaniem, czy biało-czerwoni wyjdą z grupy. A dla nas najważniejsze jest, że CK LEGAL trafił prosto do finału! Nasza kancelaria po raz kolejny znalazła się w rankingu kancelarii prawniczych opublikowanym przez Rzeczpospolitą. Na ten wynik pracowaliśmy przez cały rok!  

22. edycja rankingu przyniosła nam wyróżnienia w dwóch kategoriach – private equity oraz rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne.  

Agata Kowalska została liderką w kategorii private equity, w której CK LEGAL zajął II pozycję.  

Wojciech Chabasiewicz trafił na listę rekomendowanych prawników w kategorii rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne, w której CK LEGAL zajął II pozycję.  

CK LEGAL mistrzem Polski?! Tak się właśnie dzisiaj czujemy!  

Gratulujemy wszystkim wybitnym prawniczkom i prawnikom, których nazwiska znalazły się na prestiżowej liście Rzeczpospolitej. To zaszczyt dzielić z wami podium!  

Zobacz ranking: https://rankingi.rp.pl/rankingkancelarii/2024

GRATULUJEMY ARKADIUSZOWI KROKOWSKIEMU ZDANEGO EGZAMINU RADCOWSKIEGO

Brawa dla Arkadiusza Krokowskiego!  
  
Wszyscy w CK LEGAL wiedzieliśmy, że egzamin radcowski zda śpiewająco, ale wiadomo, nerwy były… A teraz jest radość i duma! Po ślubowaniu będziemy świętować po raz drugi – przyznanie Arkadiuszowi w pełni zasłużonego tytułu radcy prawnego.   
  
Gratulujemy!

RAPORTOWANIE ESG – SZANSE I WYZWANIA DLA BIZNESU

Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju jest faktem, a raportowanie ESG to nie kwestia wyboru, lecz obowiązek. Będąc przedsiębiorcą, warto świadomie podejść do nowych realiów: poznać zarówno wyzwania, jak i szanse, jakie wiążą się z wdrożeniem unijnych dyrektyw dotyczących raportowania ESG. CK LEGAL ci w tym pomoże!  

Korzyści dla biznesu z wprowadzenia sprawozdawczości ESG obejmują:  

  • POZYSKIWANIE KAPITAŁU: lepszą pozycję wśród potencjalnych inwestorów i agencji ratingowych  
  • PUBLIC RELATIONS: wizerunek nowoczesnego, atrakcyjnego przedsiębiorstwa i miejsca pracy   
  • KONKURENCYJNOŚĆ: dodatkowy atut w budowaniu przewagi rynkowej
  • BEZPIECZEŃSTWO: ograniczenie ryzyka w łańcuchu dostaw

Z kolei potencjalne wyzwania dotyczą obszarów takich, jak:  

  • KOSZTY WDROŻENIA: konieczność zatrudnienia nowych pracowników, inwestycja w narzędzia do zbierania danych itp.  
  • AUDYT: stałe identyfikowanie, monitorowanie i zarządzanie ryzykami związanymi z kwestiami ESG, a także obowiązek poddania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju atestacji przez biegłego rewidenta  
  • GREENWASHING: stosowanie półśrodków przy tworzeniu i realizacji strategii ESG może poważnie zaszkodzić wizerunkowi firmy oraz zaufaniu do niej  
  • SANKCJE: niewypełnienie obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności  

Dynamiczny rozwój obszaru ESG skutkuje również jego rosnącym wpływem na transakcje M&A. Tutaj również gra toczy się o ogromne korzyści, ale i dotkliwe straty. Zaadresowanie presji ze strony inwestorów oraz interesariuszy wpływa pozytywnie na warunki finansowania oraz ubezpieczenia transakcji – z kolei niesprostanie wymaganiom obniża wartość spółki i stwarza ryzyko reputacyjne.  

Doradcy z CK LEGAL pomogą ci maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki raportowanie ESG stwarza dla twojego przedsiębiorstwa i uniknąć zagrożeń, które wiążą się z wdrażaniem skomplikowanych regulacji. Napisz do nas – to dobry moment!

AGATA KOWALSKA PRELEGENTKĄ KONFERENCJI „WYZWANIA PRAWNICZEK. PRAWNICZKI POTRAFIĄ”

Agata Kowalska w koszulce Lechii Gdańsk? Tak było! Na konferencji „Wyzwania prawniczek. Prawniczki potrafią” organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu Agata opowiedziała uczestniczkom wydarzenia o tym, jaką drogę przeszła w swoim zawodzie
  
Agata nie unikała trudnych tematów. Branża prawnicza to wciąż świat zdominowany przez mężczyzn. Taki układ stawia specyficzne wyzwania przed kobietami, które chcą osiągnąć sukces. Agata wróciła pamięcią do przeszkód, jakie musiała pokonać, zanim została wspólniczką butikowej firmy prawniczej. Ale to nie jedyna marka, jaką zbudowała Agata – równie ważna jak CK LEGAL jest dla Agaty jej własna, osobista marka, oparta na jej unikalnych doświadczeniach i podejściu do kariery.  
  
Agata wróciła z Poznania pełna inspiracji po spotkaniu z uczestniczkami konferencji – zarówno słuchaczkami, jak i pozostałymi prelegentkami. A nikt tak jak Agata nie zaraża entuzjazmem do działania!

DO NASZEGO ZESPOŁU DOŁĄCZYŁA GABRIELA WAŚNIOWSKA-URBIN

Z Francji prosto do CK LEGAL – poznajcie Gabrielę Waśniowską-Urbin, która dołączyła do naszego zespołu jako specjalistka od prawa korporacyjnego, prawa pracy oraz prawa procesowego

Gabriela jest aplikantką radcowską oraz studentką na Uniwersytecie w Orleanie. Jako osoba dwujęzyczna, Gabriela pasjonuje się nie tylko językiem, kulturą i historią Francji, lecz także komparatystyką prawniczą, czemu daje wyraz w swojej pracy magisterskiej, poświęconej zagadnieniu compliance w spółce z o.o. we Francji i w Polsce. Poza tym Gabriela prowadzi na IG konto @prawo_na_niebiesko – jeśli interesuje was francuskie prawo, a także studiowanie prawa we Francji – dajcie “follow”!  

W Polsce Gabriela szczególnie upodobała sobie (poza Krakowem, oczywiście!) Półwysep Helski, gdzie latem śmiga na kajcie i uprawia windsurfing. 

Życzymy naszej nowej koleżance pomyślnych wiatrów!

AGATA KOWALSKA I ANNA PIETRUSZKA KOMENTUJĄ NOWY PRZEPIS W KODEKSIE ETYKI LEKARSKIEJ DOTYCZĄCY AI

Nadzwyczajny krajowy zjazd lekarzy miał nadzwyczajną misję: znowelizować kodeks etyki lekarskiej po raz pierwszy od 2003 roku. Wśród nowych przepisów pojawił się również ten dotyczący sztucznej inteligencji. Co ustalono? Lekarz będzie mógł korzystać z algorytmów AI przy stawianiu diagnozy, ale musi poinformować o tym pacjenta i uzyskać jego zgodę.   

Od razu pojawiły się uzasadnione kontrowersje. Jak wskazują w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej Agata Kowalska i Anna Pietruszka z CK LEGAL, nowe obowiązki będą wymagały od lekarzy znajomości działania sztucznej inteligencji oraz zdolności ich objaśnienia osobom, które z nowoczesnymi technologiami mogą nie mieć nic wspólnego. To trudne i czasochłonne zadanie, które może wykraczać poza aktualne kompetencje pracowników służby zdrowia.  

Agata i Anna podkreśliły również, że trwają prace komitetu technicznego ds. sztucznej inteligencji przy Polskim Komitecie Normalizującym. Komitet zajmuje się standaryzacją i bezpieczeństwem narzędzi wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji – a na efektach jego pracy powinni polegać zarówno lekarze, jak i pacjenci.  

Co dalej z nowym kształtem kodeksu etyki lekarskiej? Przewodniczący komisji etyki lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Artur de Rosier, zapowiada, że budzący emocje przepis doczeka się dalszej interpretacji oraz komentarza.