Aktualności
Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii
- 02.07.2025
SUMMA LINGUAE TECHNOLOGIES POŁĄCZYŁA SIĘ Z BELGIJSKĄ DATAMUNDI BV
1 lipca, przy wsparciu prawnym CK LEGAL, polska spółka Summa Linguae Technologies S.A. połączyła się ze swoją belgijską spółką zależną Datamundi BV, specjalizującą się w data science. To krok, który upraszcza strukturę korporacyjną i zwiększa efektywność operacyjną całej grupy.
Połączenie kończy proces integracji zapoczątkowany w 2022 roku, kiedy Summa Linguae Technologies nabyła 100% udziałów w Datamundi. Ze względu na transgraniczny charakter i konieczność zapewnienia zgodności podatkowej całej transakcji, stanowiła ona prawdziwe wyzwanie.
Było to jedno z pierwszych tego typu połączeń transgranicznych przeprowadzonych po wejściu w życie nowych przepisów. W CK LEGAL byliśmy doskonale przygotowani do tego zadania!
Jeszcze zanim formalnie rozpoczęliśmy działania, musieliśmy się dobrze przygotować i zaplanować cały proces z uwzględnieniem wymogów prawa polskiego oraz belgijskiego, w tym m.in. występując o interpretację podatkową, by zabezpieczyć prawidłową strukturę podatkową transakcji.
Zakres ekspertyzy CK LEGAL obejmował między innymi:
- opracowanie struktury połączenia z uwzględnieniem efektywności prawnej, podatkowej i operacyjnej,
- przygotowanie planu i harmonogramu połączenia,
- sporządzenie wymaganych uchwał, dokumentów i zawiadomień,
- przygotowanie zgłoszeń i dokumentów do sądu rejestrowego oraz organów podatkowych,
- koordynację całego procesu, w tym współpracę z doradcami z Belgii.
Po spełnieniu wszystkich formalności – zarówno według prawa polskiego, jak i belgijskiego – uzyskaliśmy:
- zaświadczenie o zgodności połączenia z prawem belgijskim,
- pozytywną opinię Krajowej Administracji Skarbowej co do zgodności połączenia z przepisami,
- oraz zaświadczenie polskiego sądu rejestrowego o zgodności połączenia z prawem polskim.
Dzięki temu połączenie zostało skutecznie zarejestrowane z dniem wskazanym we wniosku.
Naszemu klientowi dziękujemy za zaangażowanie ekspertów CK LEGAL w tak ambitne i nieszablonowe przedsięwzięcie, a za doskonałą współpracę przy projekcie dziękujemy belgijskim doradcom z NOMA oraz Notariaat Holvoet!
- 01.07.2025
WOJCIECH CHABASIEWICZ POWOŁANY NA KOLEJNĄ KADENCJĘ W RADZIE NADZORCZEJ SELVITA S.A.
Wojciech Chabasiewicz z CK LEGAL jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Selvita S.A. od 2010 roku. I nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić, bo Walne Zgromadzenie Spółki właśnie wybrało Wojciecha na kolejną kadencję!
Ta decyzja potwierdza, że korzyści płynących z obecności prawnika w radzie nadzorczej nie da się przecenić. Ekspercka wiedza, umiejętność oceny i zarządzania ryzykiem to wkład, jaki wnosi prawnik w funkcjonowanie firmy. Zarezerwowanie fotela w radzie nadzorczej spółki właśnie dla prawnika to jasny komunikat dla partnerów biznesowych, inwestorów i klientów, że dana spółka przestrzega prawa i działa transparentnie.
- 30.06.2025
CZY SPRZEDAŻ AKCJI WKRÓTCE PO ICH WNIESIENIU DO FUNDACJI RODZINNEJ MOŻE ZOSTAĆ UZNANA ZA UNIKANIE OPODATKOWANIA?
GAAR (General Anti-Avoidance Rule), czyli klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, weszła do polskiego prawa niemal dekadę temu – i zrewolucjonizowała nasz system podatkowy. Zastosowanie klauzuli oznacza, że przedsiębiorca przyłapany na „kreatywnej” optymalizacji podatkowej musi liczyć się z wtórnym, sankcyjnym opodatkowaniem korzyści finansowej, jaką w ten sposób osiągnął.
Ostatnio natomiast głośno zrobiło się o klauzuli GAAR w kontekście działalności fundacji rodzinnej.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej miał wątpliwości czy sytuacja, w której fundator daruje fundacji rodzinnej akcje, a ta następnie praktycznie od razu je sprzedaje, może skutkować możliwością zastosowania GAAR. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania już zajęła stanowisko w tej sprawie. Co ustaliła? CK LEGAL wyjaśnia!
Rada wskazała, że „podatnicy nie mają obowiązku płacić możliwie wysokiego podatku”, a „rozsądne osoby będą dążyć do minimalizacji wszystkich ciężarów, w tym także podatkowych”. Oznacza to, że wybranie korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi samo w sobie wystarczającej przesłanki do zastosowania GAAR, bo od podatnika nie można oczekiwać „wyboru drogi najbardziej opodatkowanej i to opodatkowanej wielokrotnie”. Tym samym Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przypomniała, że GAAR należy stosować ostrożnie – i tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Co ciekawe, wskazano także, że organy podatkowe powinny brać pod uwagę nie tylko samą darowiznę i sprzedaż akcji, ale także sposób, w jaki środki uzyskane w wyniku sprzedaży akcji zostaną wykorzystane przez fundację rodzinną, oraz sposób funkcjonowania i realizację celów fundacji rodzinnej. Zdaniem Rady konieczne jest zbadanie czy fundacja rodzinna, która bierze udział w takiej transakcji, funkcjonuje, realizując cele, do których została powołana.
W tym przypadku fundacja posiadała jedynie dwóch beneficjentów – fundatora i jego małżonkę. Część środków ze sprzedaży została wypłacona beneficjentom, a znaczna część pozostałych środków znajdowała się na rachunku bankowym fundacji, nie będąc reinwestowana – co, zdaniem Rady, mogłoby przemawiać za uznaniem zaangażowania fundacji rodzinnej w transakcję za sztuczne.
Otóż – jeśli środki uzyskane ze sprzedaży akcji przez fundację rodzinną zostałyby natychmiast wypłacone lub nie zostały reinwestowane, to – zdaniem Rady – zastosowanie klauzuli GAAR mogłoby być dopuszczalne. Jeśli jednak środki te nie zostały wypłacone i są stale reinwestowane, to sam wybór korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi jeszcze o dopuszczalności zastosowania klauzuli GAAR.
Prowadzisz fundację rodzinną? A może zastanawiasz się nad jej założeniem? CK LEGAL pomoże ci ominąć prawne mielizny. Skontaktuj się z naszymi ekspertami i przekonaj się, co potrafią!
- 26.06.2025
AGATA KOWALSKA GOŚCINIĄ PODCASTU „ZAPROJEKTUJ SWOJE ŻYCIE”
Agata Kowalska z CK LEGAL spotkała się z Maciejem Filipkowskim, autorem audycji „Zaprojektuj Swoje Życie”, żeby porozmawiać o… życiu – i o sile kobiecej odwagi w świecie biznesu.
A było o czym mówić, bo droga Agaty do założenia własnej kancelarii była długa i pełna zwrotów akcji. Od porzucenia marzeń o studiowaniu historii sztuki na rzecz prawa, przez kurs przewodniczki po Krakowie i binge’owanie „Ally McBeal”, po noce spędzane w biurze oraz pracę najpierw dla Wisły Kraków, a potem Lechii Gdańsk – Agata od początku kierowała się zasadą: „nie bój się być inna”. I z każdego życiowego i zawodowego doświadczenia potrafiła wyciągnąć dla siebie lekcję.
Dziś śmiało może powiedzieć, że zna odpowiedź na pytanie: „Jak nie stracić siebie w drodze na szczyt?” – i właśnie taki tytuł nosi najnowszy odcinek audycji ZSŻ, którego możecie już posłuchać na YouTube. Włącz i zainspiruj się!
- 25.06.2025
CK LEGAL W GRONIE NAJLEPIEJ OCENIANYCH FIRM PRAWNICZYCH W POLSCE
W tym roku poszliśmy na rekord! CK LEGAL znalazła się w gronie najlepiej ocenianych firm prawniczych w Polsce według rankingu Rzeczpospolitej – z wyróżnieniami aż w 6 kategoriach!
Na podium (I miejsce!) stanęliśmy w dwóch naszych kluczowych specjalizacjach:
- Rynki kapitałowe i doradztwo regulacyjne
- CK LEGAL – lider
- Wojciech Chabasiewicz – lider
- Prawo handlowe, korporacyjne, fuzje i przejęcia
- CK LEGAL – lider
- Agata Kowalska – rekomendowana prawniczka
To jednak nie wszystko! Otrzymaliśmy także rekomendacje w czterech innych kategoriach:
- Doradztwo dla klientów prywatnych (Private Clients)
- CK LEGAL i Agata Kowalska
- Prawo pracy
- CK LEGAL i Magdalena Golonka
- Prawo własności intelektualnej
- CK LEGAL i Ewa Helena Kamińska
- Private equity
- CK LEGAL i Agata Kowalska
Wielkie brawa dla całego zespołu CK LEGAL!
- 18.06.2025
JAK STWORZYĆ STRATEGIĘ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DLA SWOJEJ FIRMY, ABY DZIAŁANIA Z ZAKRESU E, S I G BYŁY SPÓJNE?
Governance i Social, Social i Governance – te dwa filary ESG są ze sobą nierozerwalnie związane. Przykład? Nie da się wdrożyć transparentnego procesu rekrutacji (aspekt społeczny) bez odpowiednich mechanizmów nadzoru (aspekt ładu korporacyjnego).
Agata Kowalska i Anna Pietruszka z CK LEGAL analizują wzajemne zależności obszarów Governance i Social w nowym tekście dla czerwcowego wydania E-Miesięcznika Liberté!
Przeczytaj i dowiedz się, jak stworzyć strategię zrównoważonego rozwoju dla swojej firmy, aby działania z zakresu E, S i G były spójne – i przekładały się na autentyczną transformację – systematyczną, długofalową i efektywną ekonomicznie.