W ramach Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) przy Ministerstwie Cyfryzacji powołano zespół do spraw sądownictwa, prokuratury, pomocy prawnej, biznesu i nauki, który przedstawił raport “Rekomendacje w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji”. 
  
Jednym z konsultantów, który brał udział w jego stworzeniu, był Rafał Wieczerzak, associate w CK LEGAL i koordynator Izby Gospodarki Elektronicznej ds. AI. 
  
Narzędzia informatyczne trwale – i na lepsze – zdążyły już zmienić sposób funkcjonowania sądów i prokuratury w Polsce. Kolejnym krokiem w cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości będzie, nieuchronnie, upowszechnienie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. 
  
Przygotowany przez ekspertki i ekspertów GRAI raport skupia się na technologicznej użyteczności takich rozwiązań, ale porusza też kwestie etyki i prawa fundamentalne w kontekście sądownictwa. Świadomość potencjału, ale i zagrożeń, jakie niesie sztuczna inteligencja, powinny znaleźć odzwierciedlenie w zmianach prawnych, które poprzedzą wdrożenie opartych na niej rozwiązań w instytucjach wymiaru sprawiedliwości. 
 
Przeczytaj raport “Rekomendacje w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *