Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

ANNA PIETRUSZKA PRELEGENTKĄ NA KONFERENCJI „CZAS NA ESG!”

W pogodzie – sezon burz, a w regulacjach? Też. Chaos w przepisach związanych z ESG daje się we znaki przedsiębiorcom nie tylko w Polsce. Podczas IV edycji konferencji „Czas na ESG”, która odbędzie się we wrześniu, będziemy zastanawiać się, jak budować zrównoważoną przyszłość w czasach zmian i niepewności. Dołącz do nas!  

Na konferencji wystąpi między innymi Anna Pietruszka z CK LEGAL, która będzie moderować debatę „Hybrydowa inteligencja w ESG – praktyczne warsztaty z wykorzystania AI w zarządzaniu ESG”. Z kolei debatę „Raporty ESG – test wiarygodności?” poprowadzi Anna Ławniczak, biegła rewidentka, Associate Partnerka w UHY Poland, wspólnie z którą wspieramy naszych klientów w procesie wdrażania regulacji ESG i realizowania celów zrównoważonego rozwoju. 

Konferencja „Czas na ESG” to wydarzenie skupione przede wszystkim na praktyce. I to lubimy! Bo tam, gdzie kończy się teoria, zaczynają się decyzje – a do akcji wkraczają eksperci CK LEGAL.  

Spotkajmy się w Warszawie 23 i 24 września, żeby wziąć ESG za rogi! 

Sprawdź agendę.

15 LAT WSPÓŁPRACY CK LEGAL Z RYVU THERAPEUTICS

Z Ryvu Therapeutics S.A. współpracujemy od początku swojej działalności, czyli od 2010 roku. To wtedy młoda polska spółka biotechnologiczna po raz pierwszy skorzystała ze wsparcia jeszcze młodszej (!) kancelarii CK LEGAL przy debiutanckiej emisji na rynku NewConnect.  

Z bezkompromisowo innowacyjną krakowską firmą połączyła nas przez kolejne lata odwaga do wyznaczania precedensów i tworzenia niestandardowych rozwiązań. Z okazji 15. urodzin CK LEGAL zaprosiliśmy Pawła Przewięźlikowskiego, współzałożyciela i prezesa zarządu Ryvu Therapeutics S.A., do wspólnego świętowania! 

Posłuchaj, co zdaniem Pawła sprawia, że CK LEGAL i Ryvu Therapeutics pozostają nierozłączni.

KRUK PRZYDZIELIŁ OBLIGACJE O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI NOMINALNEJ 100 MILIONÓW ZŁOTYCH

KRUK S.A. wrócił z ofertą obligacji dla inwestorów indywidualnych.  

Wartość nominalna obligacji serii AP4 wynosiła początkowo 80 milionów złotych, ale zainteresowanie – ponownie! – było tak duże, że nasz klient zwiększył liczbę oferowanych obligacji, osiągając łączną wartość nominalną 100 milionów złotych. 

To druga oferta obligacji detalicznych spółki w tym roku i zarazem drugi raz, kiedy KRUK S.A. skorzystał z mechanizmu przygotowanego przez ekspertów z CK LEGAL we współpracy z Domem Maklerskim BDM S.A., na potrzeby Prospektu Podstawowego XI Programu Emisji Obligacji.  

Indywidualne podejście, strategiczne myślenie i praktyczny zmysł – to właśnie oferuje CK LEGAL swoim klientom!

SUMMA LINGUAE TECHNOLOGIES POŁĄCZYŁA SIĘ Z BELGIJSKĄ DATAMUNDI BV

1 lipca, przy wsparciu prawnym CK LEGAL, polska spółka Summa Linguae Technologies S.A. połączyła się ze swoją belgijską spółką zależną Datamundi BV, specjalizującą się w data science. To krok, który upraszcza strukturę korporacyjną i zwiększa efektywność operacyjną całej grupy. 

Połączenie kończy proces integracji zapoczątkowany w 2022 roku, kiedy Summa Linguae Technologies nabyła 100% udziałów w Datamundi. Ze względu na transgraniczny charakter i konieczność zapewnienia zgodności podatkowej całej transakcji, stanowiła ona prawdziwe wyzwanie.  

Było to jedno z pierwszych tego typu połączeń transgranicznych przeprowadzonych po wejściu w życie nowych przepisów. W CK LEGAL byliśmy doskonale przygotowani do tego zadania! 

Jeszcze zanim formalnie rozpoczęliśmy działania, musieliśmy się dobrze przygotować i zaplanować cały proces z uwzględnieniem wymogów prawa polskiego oraz belgijskiego, w tym m.in. występując o interpretację podatkową, by zabezpieczyć prawidłową strukturę podatkową transakcji. 

Zakres ekspertyzy CK LEGAL obejmował między innymi: 

  • opracowanie struktury połączenia z uwzględnieniem efektywności prawnej, podatkowej i operacyjnej, 
  • przygotowanie planu i harmonogramu połączenia, 
  • sporządzenie wymaganych uchwał, dokumentów i zawiadomień, 
  • przygotowanie zgłoszeń i dokumentów do sądu rejestrowego oraz organów podatkowych, 
  • koordynację całego procesu, w tym współpracę z doradcami z Belgii.

Po spełnieniu wszystkich formalności – zarówno według prawa polskiego, jak i belgijskiego – uzyskaliśmy: 

  • zaświadczenie o zgodności połączenia z prawem belgijskim, 
  • pozytywną opinię Krajowej Administracji Skarbowej co do zgodności połączenia z przepisami, 
  • oraz zaświadczenie polskiego sądu rejestrowego o zgodności połączenia z prawem polskim. 

Dzięki temu połączenie zostało skutecznie zarejestrowane z dniem wskazanym we wniosku. 

Naszemu klientowi dziękujemy za zaangażowanie ekspertów CK LEGAL w tak ambitne i nieszablonowe przedsięwzięcie, a za doskonałą współpracę przy projekcie dziękujemy belgijskim doradcom z NOMA oraz Notariaat Holvoet!

WOJCIECH CHABASIEWICZ POWOŁANY NA KOLEJNĄ KADENCJĘ W RADZIE NADZORCZEJ SELVITA S.A.

Wojciech Chabasiewicz z CK LEGAL jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Selvita S.A. od 2010 roku. I nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić, bo Walne Zgromadzenie Spółki właśnie wybrało Wojciecha na kolejną kadencję!   

Ta decyzja potwierdza, że korzyści płynących z obecności prawnika w radzie nadzorczej nie da się przecenić. Ekspercka wiedza, umiejętność oceny i zarządzania ryzykiem to wkład, jaki wnosi prawnik w funkcjonowanie firmy. Zarezerwowanie fotela w radzie nadzorczej spółki właśnie dla prawnika to jasny komunikat dla partnerów biznesowych, inwestorów i klientów, że dana spółka przestrzega prawa i działa transparentnie.

CZY SPRZEDAŻ AKCJI WKRÓTCE PO ICH WNIESIENIU DO FUNDACJI RODZINNEJ MOŻE ZOSTAĆ UZNANA ZA UNIKANIE OPODATKOWANIA?

GAAR (General Anti-Avoidance Rule), czyli klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, weszła do polskiego prawa niemal dekadę temu – i zrewolucjonizowała nasz system podatkowy. Zastosowanie klauzuli oznacza, że przedsiębiorca przyłapany na „kreatywnej” optymalizacji podatkowej musi liczyć się z wtórnym, sankcyjnym opodatkowaniem korzyści finansowej, jaką w ten sposób osiągnął.   

Ostatnio natomiast głośno zrobiło się o klauzuli GAAR w kontekście działalności fundacji rodzinnej.  

Szef Krajowej Administracji Skarbowej miał wątpliwości czy sytuacja, w której fundator daruje fundacji rodzinnej akcje, a ta następnie praktycznie od razu je sprzedaje, może skutkować możliwością zastosowania GAAR. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania już zajęła stanowisko w tej sprawie. Co ustaliła? CK LEGAL wyjaśnia!  

Rada wskazała, że „podatnicy nie mają obowiązku płacić możliwie wysokiego podatku”, a „rozsądne osoby będą dążyć do minimalizacji wszystkich ciężarów, w tym także podatkowych”. Oznacza to, że wybranie korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi samo w sobie wystarczającej przesłanki do zastosowania GAAR, bo od podatnika nie można oczekiwać „wyboru drogi najbardziej opodatkowanej i to opodatkowanej wielokrotnie”. Tym samym Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przypomniała, że GAAR należy stosować ostrożnie – i tylko w wyjątkowych sytuacjach.   

Co ciekawe, wskazano także, że organy podatkowe powinny brać pod uwagę nie tylko samą darowiznę i sprzedaż akcji, ale także sposób, w jaki środki uzyskane w wyniku sprzedaży akcji zostaną wykorzystane przez fundację rodzinną, oraz sposób funkcjonowania i realizację celów fundacji rodzinnej. Zdaniem Rady konieczne jest zbadanie czy fundacja rodzinna, która bierze udział w takiej transakcji, funkcjonuje, realizując cele, do których została powołana.

W tym przypadku fundacja posiadała jedynie dwóch beneficjentów – fundatora i jego małżonkę. Część środków ze sprzedaży została wypłacona beneficjentom, a znaczna część pozostałych środków znajdowała się na rachunku bankowym fundacji, nie będąc reinwestowana – co, zdaniem Rady, mogłoby przemawiać za uznaniem zaangażowania fundacji rodzinnej w transakcję za sztuczne.  

Otóż – jeśli środki uzyskane ze sprzedaży akcji przez fundację rodzinną zostałyby natychmiast wypłacone lub nie zostały reinwestowane, to – zdaniem Rady – zastosowanie klauzuli GAAR mogłoby być dopuszczalne. Jeśli jednak środki te nie zostały wypłacone i są stale reinwestowane, to sam wybór korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi jeszcze o dopuszczalności zastosowania klauzuli GAAR.   

Prowadzisz fundację rodzinną? A może zastanawiasz się nad jej założeniem? CK LEGAL pomoże ci ominąć prawne mielizny. Skontaktuj się z naszymi ekspertami i przekonaj się, co potrafią!