Aktualności
Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii
- 05.03.2025
OMNIBUS – CZY MOŻNA ODŁOŻYĆ ESG NA PÓŹNIEJ? NIE TAK SZYBKO!
Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju, tak zwany „Omnibus”. Przewidziano w nim między innymi zmiany w obszarze sprawozdawczości ESG.
Jakie są najważniejsze propozycje?
- Odroczenie o dwa lata obowiązku raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju dla spółek, które były zobowiązane do złożenia pierwszych raportów za 2025 lub 2026 rok.
- Podwyższenie kryteriów dla spółek podlegających obowiązkowi raportowania zrównoważonego rozwoju – raportowanie obejmie spółki zatrudniające powyżej 1000 pracowników i osiągające obroty powyżej 50 mln EUR lub sumę bilansową powyżej 25 mln EUR.
Czy to oznacza, że można odłożyć ESG na później? Nie tak szybko!
Raportowanie to jedno, ale sposób, w jaki prowadzimy biznes, to zupełnie co innego. Pakietu regulacji Omnibus nie powinniśmy traktować jako wymówki do odłożenia ESG na półkę na czas (nie)określony.
- Omnibus to wciąż tylko projekt przepisów. Regulacje te muszą przejść najpierw ścieżkę legislacyjną w UE – a to może oznaczać dalsze zmiany w ich treści – a następnie zostać wdrożone do polskiego porządku prawnego. Trudno oszacować, ile potrwa ten proces.
- Nadal obowiązują przepisy polskiej ustawy o rachunkowości, zgodnie z którymi wiele firm – w tym duże przedsiębiorstwa oraz duże grupy kapitałowe – są zobowiązane do raportowania danych ESG za 2025 rok.
W obecnej sytuacji eksperci CK LEGAL doradzają ostrożność. Spółki, które rozpoczęły już przygotowania do raportowania za 2025 rok, nie powinny przerywać prac. W przypadku, jeżeli zmiany wynikające z Omnibusa nie zostaną uchwalone w projektowanym kształcie, stracony czas trudno będzie nadrobić, gdyż przygotowanie do raportowania ESG to długotrwały i złożony proces.
Przezorny podwójnie ubezpieczony! Nie odkładaj raportowania ESG na ostatnią chwilę. Napisz do ekspertów CK LEGAL już teraz – z naszym wsparciem twoja spółka będzie gotowa na każdą okoliczność.
- 28.02.2025
DROGA DO SUKCESJI
Agata Kowalska z CK LEGAL napisała na łamach Biznesu Lubuskiego o temacie trudnym, ale niezwykle ważnym – prawnych aspektach sukcesji w firmach rodzinnych. Przekazanie sterów przedsiębiorstwa kolejnemu pokoleniu to zadanie, które wiąże się z wieloma emocjonalnymi i prawnymi wyzwaniami. Skuteczne zarządzanie dorobkiem życia wymaga przede wszystkim ciągłości, dlatego warto odpowiednio wcześnie rozpocząć kompleksowe przygotowania do tego procesu.
W swoim tekście dla Biznesu Lubuskiego Agata przedstawia praktyczne rozwiązania prawne, które pomagają z wyprzedzeniem zaplanować sukcesję. Zachęcamy do nieodkładania lektury na później!
- 27.02.2025
ROLA ESG W FUZJACH I PRZEJĘCIACH
Pączek zjedzony? To teraz czas na deser! CK LEGAL proponuje lekturę artykułu Agaty Kowalskiej i Anny Pietruszki z cyklu “ESG w praktyce” dla Rzeczpospolitej.
Propozycje uproszczeń w zakresie ESG, przedstawione przez Komisję Europejską, wywołały sporo emocji. Trudno przewidzieć, w jakim tempie finalne zmiany zostaną przyjęte na poziomie UE, czy utrzymają wczorajszy kształt oraz kiedy zostaną wdrożone do polskiego porządku prawnego.
Jedno jest pewne – raportowanie to tylko część układanki. Kluczowe jest to, jak firmy prowadzą swój biznes i czego oczekują rynek oraz konsumenci. ESG już dawno przestało być „wisienką na torcie” strategii transakcyjnych. Teraz to ich absolutna podstawa – coś jak mąka, masło i jajka przy wypiekach.
Szczególnie w kontekście fuzji i przejęć ESG stanowi kluczowy czynnik, który decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa: podnosi jego wycenę, wiarygodność i atrakcyjność dla inwestorów.
Zadbaj, aby twoja firma miała się jak pączek w maśle – przyciągała kapitał i skutecznie zarządzała ryzykiem! Zacznij od lektury tekstu „Rola ESG w fuzjach i przejęciach” autorstwa Agaty i Anny. CK LEGAL poleca, nie tylko w Tłusty Czwartek!
Cały dodatek jest dostępny na stronach Rzeczpospolita PRO.
- 25.02.2025
ROZLICZ PIT Z PIĘKNYMI ANIOŁAMI
Zostań aniołem stróżem Stowarzyszenia Piękne Anioły! Przekaż 1,5% podatku na wsparcie organizacji, która pomaga dzieciom z ubogich rodzin.
CK LEGAL angażuje się w działania stowarzyszenia od początku jego istnienia – remonty pokoi dziecięcych, modernizację pomieszczeń w placówkach publicznych, takich jak szkoły i hospicja, zbiórki środków czystości i przyborów szkolnych oraz świąteczne akcje charytatywne. Wszystko po to, aby przywrócić podopiecznym Pięknych Aniołów radość z bycia dzieckiem i wyrównać ich szanse na dobry start w przyszłość.
Odwiedź stronę Stowarzyszenia Piękne Anioły i dowiedz się, jak 1,5% twojego podatku może pokolorować życie dzieci w potrzebie!
- 20.02.2025
PODZIAŁ CELON PHARMA
W Celon Pharma już ruszyły wiosenne porządki! Spółka reorganizuje swoje struktury, czemu z uwagą przygląda się Wojciech Chabasiewicz w nowym artykule na swoim blogu.
Jeżeli zmiany dojdą do skutku, będziemy świadkami pierwszego na Giełdzie Papierów Wartościowych podziału spółki przez wyodrębnienie. Celon Pharma planuje przeniesienie dwóch swoich działalności do spółek zależnych, których akcje nie będą notowane.
Dlaczego Celon Pharma zdecydowała się na ten ruch właśnie teraz – i co z niego wyniknie Wojciech wie i powie. CK LEGAL poleca nowy tekst na blogu!
- 19.02.2025
DAROWIZNY PRZEKAZYWANE PRZEZ FUNDACJE RODZINNE NA RZECZ OPP PODLEGAJĄ 15% OPODATKOWANIU
Ile kosztuje dobry uczynek? Najnowsza interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podaje konkretną cenę darowizny przekazywane przez fundacje rodzinne na rzecz organizacji pożytku publicznego podlegają 15% opodatkowaniu podatkiem CIT po stronie fundacji.
Podstawowym celem działalności fundacji rodzinnej jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na ich rzecz. Co do zasady, fundacja rodzinna może wypłacać świadczenia jedynie na rzecz swoich beneficjentów, którymi mogą być również organizacje pożytku publicznego. Jeżeli jednak fundacja chce wspierać działalność pożytku publicznego, to taką możliwość należy przewidzieć w statucie oraz określić beneficjentów, na rzecz których mają być wypłacane środki.
Zdaniem organu podatkowego przekazanie darowizny – nawet okazjonalnej – na rzecz podmiotu, który nie figuruje w statucie fundacji jako jej beneficjent, należy traktować jako faktyczne rozszerzenie grona beneficjentów fundacji. Innymi słowy – organizacje, które otrzymują darowizny od fundacji, są przez organy podatkowe uznawane za jej beneficjentów, nawet jeśli nie zostały tak formalnie określone w statucie.
Oznacza to, że fundacje rodzinne, które chcą wspierać cele charytatywne muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami. Darowizna na rzecz OPP podlega opodatkowaniu po stronie fundacji 15% CIT tak jak świadczenie przekazane na rzecz beneficjenta, a fundacja rodzinna nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w odniesieniu do przekazanych darowizn.
Jest to ciekawe zwłaszcza w zestawieniu z analogiczną sytuacją, w której darczyńcą byłaby spółka – dokonanie darowizny przez podatnika CIT nie powoduje powstania po jego stronie przychodu do opodatkowania z uwagi na to, że majątek podatnika się nie powiększa.
Z jednej strony zatem mamy fundację rodzinną, która w wyniku dokonanej darowizny na rzecz OPP musi odprowadzić 15% podatku, a z drugiej mamy podatników CIT, którzy, dokonując analogicznej czynności, nie są zobowiązani do zapłaty podatku. Dodatkowo, przy spełnieniu ustawowych warunków mogą odliczyć część darowizny od podstawy opodatkowania.
Warto mieć to na uwadze przy planowaniu wsparcia OPP przez fundację rodzinną, aby uniknąć nieoczekiwanych konsekwencji podatkowych. Pamiętaj – jeśli masz pytania dotyczące zasad funkcjonowania fundacji rodzinnych, bez wahania odezwij się do ekspertów CK LEGAL.