Aktualności

Bądź na bieżąco z tym,
co się dzieje w naszej kancelarii

JUŻ NIEBAWEM NA WŁAŚCICIELI PLATFORM INTERNETOWYCH ZOSTANĄ NAŁOŻONE NOWE OBOWIĄZKI INFORMACYJNE

Podatki są jedną z dwóch rzeczy, które Benjamin Franklin uznał za pewnik w ludzkim życiu. Unijna dyrektywa DAC7, która w Polsce zacznie obowiązywać 1 lipca, ma doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego, któremu czasami daleko do „pewności”.  

Co to oznacza dla platform internetowych takich jak Allegro, OLX albo Booking? Posłuchajcie wypowiedzi Magdaleny Golonki dla audycji “Po pierwsze ekonomia” w Polskim Radiu Jedynka!

TELEMEDYCYNA POLSKA POZYSKAŁA OD INWESTORÓW 2 MLN ZŁ DZIĘKI EMISJI AKCJI SERII E

W CK LEGAL chętnie podejmujemy współpracę z klientami prowadzącymi innowacyjne przedsiębiorstwa. Taką właśnie firmą jest Telemedycyna Polska S.A., lider usług telemedycznych w Polsce.  

W swojej ofercie ma rozwiązania między innymi z zakresu telekardiologii i teleopieki. Nowoczesna, bezpieczna i szeroko dostępna opieka medyczna to wizja, w którą głęboko wierzymy – i chcemy pomóc w jej dalszym urzeczywistnianiu.  

Doradzając Telemedycyna Polska przy emisji akcji serii E oraz ich rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A., CK LEGAL dołożył swoją cegiełkę do podnoszenia jakości opieki medycznej w naszym kraju.  

Pozyskane przez spółkę 2 miliony złotych posłużą dalszemu wspieraniu pracowników służby zdrowia w świadczeniu spersonalizowanych usług. 

POSTĘPOWANIA UOKIK WOBEC BANKÓW, KTÓRE NIE ROZPATRUJĄ REKLAMACJI W SPRAWIE NIEAUTORYZOWANYCH TRANSAKCJI

Ludzie listy piszą – do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A w nich składają skargi na banki, które nie rozpatrują reklamacji w sprawie nieautoryzowanych transakcji, często będących wynikiem cyberataku.  

W audycji “Po pierwsze ekonomia” w Polskim Radiu Jedynka Rafał Wieczerzak z CK LEGAL wyjaśnił, w jakiej sytuacji banki są zobowiązane do rozpatrzenia takich reklamacji i zwrotu pieniędzy konsumentowi – a kiedy są zwolnione z ich przyjęcia i rozliczenia. Posłuchajcie – i zachowajcie czujność!

ANITA GWÓŹDŹ GOŚCIEM SPECJALNYM SPOTKANIA GRUPY ODPOWIEDZIALNY E-COMMERCE

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Rynek e-commerce w Polsce nieustannie rośnie w siłę – dotyczy to zarówno liczby sklepów internetowych, jak i sprzedawanych produktów. Grupa merytoryczna Odpowiedzialny e-commerce to “jednostka specjalna” Izby Gospodarki Elektronicznej, która ma za zadanie wspierać polskich przedsiębiorców w prowadzeniu działalności zgodnie z obowiązującymi regulacjami.  

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy merytorycznej e-Izby Odpowiedzialny e-commerce poświęcone było raportowaniu ESG (ang. Environmental, Social, Governance). Gościem specjalnym z ramienia CK LEGAL była Anita Gwóźdź, zaproszona na spotkanie grupy merytorycznej przez jej szefa, Pawła Oksanowicza.   

Wspólnie z reprezentantami wielu firm – Allegro, Totalizator Sportowy, MODIVO SA, Donateo, GlobKurier Shipping, Unity Group, GS1 Polska, InPost oraz Platforma Detalistów – analizowaliśmy ich dotychczasowe praktyczne doświadczenia w zakresie raportowania ESG – jak zebrać niezbędne dane, jak stworzyć zespół, który przygotuje raport i jak sprawić, aby gotowy raport spełniał standardy ESRS.  

A już w najbliższej przyszłości grupa Odpowiedzialny e-commerce przygotuje dokument ramowy, który pomoże firmom we wprowadzaniu cyfrowego paszportu produktu – nowego dokumentu, dzięki któremu konsumenci będą mogli świadomie wybierać produkty przyjaźniejsze środowisku.

PRACE NAD AI ACT NIE ZWALNIAJĄ TEMPA

Prace nad europejskim AI Act nie zwalniają tempa! 9 lutego Komitet Stałych Przedstawicieli (COREPER) uzgodnił projekt rozporządzenia dotyczący sztucznej inteligencji. To kolejny krok do ostatecznego przyjęcia AI Act, który jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez rynek unijnych regulacji.  

A co w ogóle będzie zawierał AI Act?  

  • Legalną definicję systemu AI.  
  • Klasyfikację systemów AI według ryzyka.  
  • Zakazane praktyki związane z użyciem AI.  
  • Przepisy dot. oceny wpływu zastosowania AI na prawa podstawowe.  

A co dzieje się w tle? 

24 stycznia Komisja Europejska ustanowiła Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji, którego zadaniem będzie m.in. monitorowanie wdrażania i egzekwowania AI Act.  

22 sierpnia 2023 r. Hiszpania powołała pierwszy w Unii Europejskiej organ krajowy odpowiedzialny za wdrażanie AI Act – Agencję Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją. Agencja będzie zajmować się rozwojem, nadzorowaniem i monitorowaniem projektów związanych z rozwojem AI.

WALENTYNKI OD CK LEGAL

Miłość ma swoje prawa. A w CK LEGAL o prawie wiemy wszystko! 

Z okazji Święta Zakochanych przygotowaliśmy dla was gotowe do wysłania walentynki, które pomogą wyrazić TO uczucie! Bo “kocham cię” można powiedzieć na wiele sposobów…