Według badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z lutego 2021 w małych i średnich przedsiębiorstwach będących właścicielami praw własności intelektualnej przychód w przeliczeniu na pracownika jest aż o 68% wyższy niż w tych, które właścicielami takich praw nie są!

Po audycie, wyborze sposobu zabezpieczenia praw własności intelektualnej oraz wdrożeniu ich ochrony, czas na ostatni, ale nie mniej ważny krok: monitorowanie oraz egzekwowanie tych praw.   

  1. Regularnie sprawdzaj, czy prawa twojej spółki nie są naruszane, monitorując rejestry oraz działania konkurencji.  
  2. Nie zwlekaj! Jeśli odkryjesz potencjalne naruszenie, od razu podejmij odpowiednie kroki.  
  3. Zacznij od wysłania wezwania do zaprzestania naruszeń prawa własności intelektualnej spółki do podmiotu, który tych naruszeń się dopuszcza.   
  4. Negocjuj! Bądź otwarty na osiągnięcie porozumienia, na przykład poprzez zawarcie umowy licencyjnej.  
  5. Z każdej sytuacji jest wyjście. Jeśli porozumienie okaże się niemożliwe, wybierz mediację lub arbitraż – to mniej formalne i często dużo szybsze rozwiązania niż złożenie pozwu do sądu.  
  6. Wszczęcie postępowania sądowego bywa koniecznością. Sąd może skutecznie nakazać zaprzestania naruszeń, przyznając jednocześnie odszkodowanie.  

Pamiętaj też, żeby upewnić się, czy w twojej spółce przestrzegane są procedury, które zapobiegają naruszaniu praw innych osób. To działa w dwie strony! A w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze masz CK LEGAL. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *