Według badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z lutego 2021 w małych i średnich przedsiębiorstwach będących właścicielami praw własności intelektualnej przychód w przeliczeniu na pracownika jest aż o 68% wyższy niż w tych, które właścicielami takich praw nie są!
Po audycie, wyborze sposobu zabezpieczenia praw własności intelektualnej oraz wdrożeniu ich ochrony, czas na ostatni, ale nie mniej ważny krok: monitorowanie oraz egzekwowanie tych praw.
- Regularnie sprawdzaj, czy prawa twojej spółki nie są naruszane, monitorując rejestry oraz działania konkurencji.
- Nie zwlekaj! Jeśli odkryjesz potencjalne naruszenie, od razu podejmij odpowiednie kroki.
- Zacznij od wysłania wezwania do zaprzestania naruszeń prawa własności intelektualnej spółki do podmiotu, który tych naruszeń się dopuszcza.
- Negocjuj! Bądź otwarty na osiągnięcie porozumienia, na przykład poprzez zawarcie umowy licencyjnej.
- Z każdej sytuacji jest wyjście. Jeśli porozumienie okaże się niemożliwe, wybierz mediację lub arbitraż – to mniej formalne i często dużo szybsze rozwiązania niż złożenie pozwu do sądu.
- Wszczęcie postępowania sądowego bywa koniecznością. Sąd może skutecznie nakazać zaprzestania naruszeń, przyznając jednocześnie odszkodowanie.
Pamiętaj też, żeby upewnić się, czy w twojej spółce przestrzegane są procedury, które zapobiegają naruszaniu praw innych osób. To działa w dwie strony! A w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze masz CK LEGAL.