jak environmental – środowisko

jak social responsibility – społeczna odpowiedzialność

jak corporate governance – ład korporacyjny

ESG nie jest już modą ani marketingowym obrazkiem działów PR. To realne czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe nowoczesnych przedsiębiorstw, państw i organizacji. To również realne zobowiązania. Rynek zmierza w stronę wartości, które są ważne dla pracowników, społeczności lokalnej i środowiska. 

Kryteria niefinansowe zostały włączone w procesy inwestycyjne, mając wpływ na przewagę konkurencyjną firm. Przedsiębiorstwa, które podejmą długofalowe działania związane z dbaniem o środowisko, wiarygodnością, działaniem zgodnym z przyjętymi wartościami i przydatnością dla społeczności wygrają wyścig w innowacyjnej gospodarce niedalekiej przyszłości.

Obecnie firmy, które zatrudniają ponad 500 pracowników oraz osiągające określone w ustawie o rachunkowości przychody są zobowiązane do raportowania niefinansowego. Jest to bezpośrednia konsekwencja unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

W kolejnych latach zakres obowiązku raportowania ESG  zostanie poszerzony o mniejsze firmy, dlatego warto już dziś zaplanować konkretne działania i zacząć je realizować. Każdy mały krok w ESG ma praktyczne znaczenie.

CK Legal od lat bierze udział w rozwijaniu idei ekonomii wartości. W naszej działalności myślimy długofalowo, kierując się w dużej mierze wartościami niematerialnymi. Świadomie stawiamy na odpowiedzialność biznesu. Solidne filary w postaci wartości związanych z potrzebami ludzi, uczciwym podejściem do współpracy, mentoringiem, działalnością charytatywną i zarażaniem nią innych  – budują środowisko, w którym poza pracą ekspercką mamy poczucie misji, którą z radością wypełniamy na co dzień.

Mecenas Agata Kowalska współpracuje z Fundacją „Women in Law”, która ma na celu integrację środowiska prawniczego, wymianę wiedzy i dobrych praktyk nie tylko w ramach aktywnych zawodowo prawniczek, ale także wśród studentek, aplikantek i młodych przedstawicielek branży prawniczej.

Mecenas Magdalena Golonka aktywnie działa w Izbie Gospodarki Elektronicznej, gdzie prowadzi warsztaty i pracuje nad nowymi rozwiązaniami e-Izby w obszarze ekonomii wartości.

Zespół kancelarii prowadzi projekty z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA – największym stowarzyszeniem non-profit zrzeszającym studentów oraz absolwentów kierunków prawniczych i administracyjnych a także z Izbą Gospodarki Elektronicznej.

Wspieramy również prawnie pro bono stowarzyszenia i fundacje.

Do ESG podchodzimy bardzo pragmatycznie, pamiętając na co dzień o środowisku. Segregujemy uważnie odpady, wykorzystujemy światło dzienne – nasze biuro może się poszczycić bardzo dużymi oknami. Naturalne światło poprawia komfort pracy, a wraz z promieniami słońca do naszych przestrzeni wpada lepsza atmosfera i pozytywna energia. Myślimy o środowisku także w kontekście komunikacyjnym – siedziba firmy mieści się przy jednym z głównych węzłów komunikacyjnych, dlatego namawiamy pracowników do korzystania z transportu tramwajowo – autobusowego. Takie działania, podejmowane na dużą skalę – w wielu firmach –  mogą realnie wesprzeć politykę antysmogową. Unikamy używania jednorazowych opakowań. Zapewniliśmy naszym pracownikom termiczne kubki do kawy, aby w trasie nie musieli używać jednorazówek. W naszym biurze korzystamy z wody z wielorazowych kontenerów, nie mamy wody butelkowanej. Myślimy również o przyrodzie digitalizując pracę w jak najszerszym zakresie. Dokumenty papierowe odsyłamy do lamusa, dzięki systemowi teleinformatycznemu ograniczamy również wysyłki i zamawianie usług kurierskich.

Uważamy, że każde – najmniejsze nawet biuro – może się przyczyniać do ochrony planety. Może brzmi to górnolotnie, ale mocno w to wierzymy.

Cieszymy się, że ekonomia wartości zatacza coraz szersze – również legislacyjne kręgi.