jak environmental  środowisko

jak social responsibility – społeczna odpowiedzialność

jak corporate governance  ład korporacyjny

ESG nie jest modą ani marketingowym obrazkiem działów PR. To realne czynniki. W oparciu o nie powstają ratingi i oceny pozafinansowe nowoczesnych przedsiębiorstw, państw i organizacji. To również realne zobowiązania. Rynek zmierza w stronę wartości, które są ważne dla pracowników, społeczności lokalnej i środowiska.  

Kryteria niefinansowe zostały włączone w procesy inwestycyjne. Wpływają dzięki temu na przewagę konkurencyjną firm. Wyścig wygrają przedsiębiorstwa, które podejmą długofalowe działania związane z dbaniem o środowisko, wiarygodnością, działaniem zgodnym z przyjętymi wartościami i przydatnością dla społeczności. 

Obecnie firmy, które zatrudniają ponad 500 pracowników oraz osiągają przychody określone w ustawie o rachunkowości, są zobowiązane do raportowania niefinansowego. Wynika to z unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). 

W kolejnych latach zakres obowiązku raportowania ESG  rozszerzy się na mniejsze firmy. Już dziś zaplanuj konkretne działania i wciel je w życie. Każdy mały krok w ESG ma praktyczne znaczenie. 

Od lat uczestniczymy w rozwijaniu idei ekonomii wartości. W naszej działalności myślimy długofalowo. Kierujemy się w dużej mierze wartościami niematerialnymi. Świadomie stawiamy na odpowiedzialność biznesu. Nasze środowisko budują solidne filary. Są nimi wartości związane z potrzebami ludzi, uczciwym podejściem do współpracy, mentoringiem, działalnością charytatywną i zarażaniem nią innych.  Dzięki nim mamy poczucie misji, którą z radością wypełniamy na co dzień. 

Mecenas Agata Kowalska współpracuje z Fundacją „Women in Law”. Celem Fundacji jest integracja środowiska prawniczego, wymiana wiedzy i dobrych praktyk. Co wyróżnia Fundację? To, że kieruje swoje wsparcie nie tylko do aktywnych zawodowo prawniczek, ale także studentek, aplikantek i młodych przedstawicielek branży prawniczej. 

Mecenas Magdalena Golonka aktywnie działa w Izbie Gospodarki Elektronicznej. Prowadzi warsztaty i pracuje nad nowymi rozwiązaniami e-Izby w obszarze ekonomii wartości. 

Zespół kancelarii prowadzi projekty z Izbą Gospodarki Elektronicznej i z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA – największym stowarzyszeniem non-profit, które zrzesza studentów oraz absolwentów kierunków prawniczych i administracyjnych. 

Wspieramy również prawnie pro bono stowarzyszenia i fundacje. 

Do ESG podchodzimy bardzo pragmatycznie. O środowisku pamiętamy codziennie. Uważnie segregujemy odpady. Wykorzystujemy światło dzienne – nasze biuro może się poszczycić bardzo dużymi oknami. Naturalne światło poprawia nasz komfort pracy. Wpadające promienie słońca ładują nas pozytywną energią.  

O środowisku myślimy też w kontekście komunikacyjnym. Nasza siedziba mieści się przy jednym z głównych węzłów komunikacyjnych. Łatwo do nas dotrzeć komunikacją miejską – pracownikom i klientom.  

Takie działania, podejmowane w wielu firmach na dużą skalę, realnie wspierają politykę antysmogową.  

Co jeszcze robimy? Unikamy używania jednorazowych opakowań. W tym celu zapewniliśmy naszym pracownikom termiczne kubki do kawy, z których chętnie korzystają w trasie. W naszym biurze korzystamy z wody z wielorazowych kontenerów. Przestajemy korzystać z papierowych dokumentów. Digitalizujemy pracę w jak najszerszym zakresie. System teleinformatyczny pozwala nam ograniczać wysyłki i zamawianie usług kurierskich. Da się! 

Wierzymy, że każde – najmniejsze nawet biuro – może się przyczyniać do ochrony planety.  

Cieszymy się, że ekonomia wartości zatacza coraz szersze – również legislacyjne kręgi.