W niepewnych czasach wszyscy potrzebujemy poczucia spokoju. Tym bardziej więc ucieszyła nas w CK LEGAL wiadomość, że transfer danych osobowych pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi znów stał się bezpieczny!

10 lipca 2023 roku Komisja Europejska przyjęła bowiem decyzję stwierdzającą odpowiedni stopień ochrony danych osobowych przez USA.

Problemy zaczęły się 3 lata temu, kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji KE w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA. Teraz, na szczęście, znów zaistniała podstawa prawna, dzięki której możliwe będzie przekazywanie danych osobowych z UE do USA – bez konieczności uzyskania dodatkowego zezwolenia czy oceny adekwatności jego porządku prawnego w zakresie poziomu ochrony danych osobowych.

Do trzech razy sztuka, bo przyjęta 10 lipca decyzja to właśnie trzecia próba uregulowania podstaw bezpiecznego transferu danych osobowych z UE do USA. Wcześniej TSUE dwukrotnie już uznawał nieważność decyzji KE – a wszystko przez pewnego Austriaka, Maxa Schremsa, i jego pozwy składane przeciwko Facebookowi.

Tyle teorii – ale czy decyzja TSUE obroni się w praktyce? Przekonamy się. Jesteśmy jednak dobrej myśli – uzgodnione w niej zabezpieczenia i gwarancje zapewniają ochronę danych co do zasady odpowiadającą tej stosowanej w UE. Pojawia się zatem nadzieja, że tym razem przyjęte rozwiązania będą skutecznie chronić dane osobowe. Decyzja ta będzie zresztą co roku podlegać weryfikacji w zakresie swojej aktualności.

Szczegóły znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej.