Piątek 13-ego choć raz okazał się szczęśliwy! To tego wrześniowego dnia Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, która potwierdziła, że sprzedaż mienia wniesionego do fundacji rodzinnej nie podpada pod unikanie opodatkowania.
Fundacja rodzinna to w polskim prawie wciąż stosunkowo nowy koncept, co sprawia, że wiele kwestii związanych z jej funkcjonowaniem budzi wątpliwości. Pozytywna opinia Szefa KAS rozwiała kilka z nich.
Teraz wiemy na pewno, że inwestowanie zysków ze sprzedaży akcji, które fundacja rodzinna otrzymała w drodze darowizny, jest zgodne z prawem.
Co to oznacza w praktyce? Fundacja rodzinna może reinwestować środki uzyskane ze sprzedaży akcji na przykład w nieruchomości lub inne aktywa, które będą źródłem przyszłych wypłat dla beneficjentów. Takie działania wspierają kluczowe cele fundacji, takie jak sukcesja oraz zabezpieczenie przyszłości zarówno samej fundacji, jak i jej beneficjentów. Nawet jeśli wiążą się z korzyściami podatkowymi, działania te są zgodne z prawem, pod warunkiem, że służą wypłacie świadczeń beneficjentom.
Warto podkreślić, że Szef KAS w swojej opinii zaznaczył, że przepisy ustawy o fundacji rodzinnej oraz przepisy podatkowe nie określają minimalnego czasu, jaki musi upłynąć między otrzymaniem darowizny przez fundację a jej sprzedażą. Decyzja w tej kwestii należy do organów fundacji, które dostosowują swoje działania do jej potrzeb i strategii.
To ważny krok w kierunku zrozumienia i rozwijania możliwości, jakie daje fundacja rodzinna w Polsce. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy twoja fundacja rodzinna działa zgodnie z celem, dla którego została powołana – nie pisz od razu do Szefa KAS. Napisz do ekspertów CK LEGAL!