Sejm przyjął ustawę wdrażającą unijną dyrektywę CSRD!
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek raportowania informacji o wpływie działalności przedsiębiorstw na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG). To kluczowy krok w kierunku większej transparentności i zrównoważonego rozwoju firm w Polsce.
Co to oznacza dla spółek?
- Raportowanie informacji niefinansowych będzie obowiązywało również duże jednostki, grupy kapitałowe oraz małych i średnich emitentów z rynku regulowanego.
- Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju będzie wprowadzany stopniowo. Najpierw obejmie największe jednostki, które mają już doświadczenie w sprawozdawczości ESG, w kolejnym okresie duże jednostki, a później małe i średnie przedsiębiorstwa będące emitentami. Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą.
- Nowe przepisy wprowadzają również regulacje dotyczące atestacji sprawozdawczości ESG, którą przeprowadzać będą biegli rewidenci.
W CK LEGAL dokładnie przyglądamy się regulacjom związanym ze zrównoważonym rozwojem. Już wkrótce podzielimy się serią postów, które pomogą ci sprostać nadchodzącym wyzwaniom.