Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju, tak zwany „Omnibus”. Przewidziano w nim między innymi zmiany w obszarze sprawozdawczości ESG.
Jakie są najważniejsze propozycje?
- Odroczenie o dwa lata obowiązku raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju dla spółek, które były zobowiązane do złożenia pierwszych raportów za 2025 lub 2026 rok.
- Podwyższenie kryteriów dla spółek podlegających obowiązkowi raportowania zrównoważonego rozwoju – raportowanie obejmie spółki zatrudniające powyżej 1000 pracowników i osiągające obroty powyżej 50 mln EUR lub sumę bilansową powyżej 25 mln EUR.
Czy to oznacza, że można odłożyć ESG na później? Nie tak szybko!
Raportowanie to jedno, ale sposób, w jaki prowadzimy biznes, to zupełnie co innego. Pakietu regulacji Omnibus nie powinniśmy traktować jako wymówki do odłożenia ESG na półkę na czas (nie)określony.
- Omnibus to wciąż tylko projekt przepisów. Regulacje te muszą przejść najpierw ścieżkę legislacyjną w UE – a to może oznaczać dalsze zmiany w ich treści – a następnie zostać wdrożone do polskiego porządku prawnego. Trudno oszacować, ile potrwa ten proces.
- Nadal obowiązują przepisy polskiej ustawy o rachunkowości, zgodnie z którymi wiele firm – w tym duże przedsiębiorstwa oraz duże grupy kapitałowe – są zobowiązane do raportowania danych ESG za 2025 rok.
W obecnej sytuacji eksperci CK LEGAL doradzają ostrożność. Spółki, które rozpoczęły już przygotowania do raportowania za 2025 rok, nie powinny przerywać prac. W przypadku, jeżeli zmiany wynikające z Omnibusa nie zostaną uchwalone w projektowanym kształcie, stracony czas trudno będzie nadrobić, gdyż przygotowanie do raportowania ESG to długotrwały i złożony proces.
Przezorny podwójnie ubezpieczony! Nie odkładaj raportowania ESG na ostatnią chwilę. Napisz do ekspertów CK LEGAL już teraz – z naszym wsparciem twoja spółka będzie gotowa na każdą okoliczność.