Zagrajmy w otwarte karty – tak jak grają podmioty objęte dyrektywą CSRD, czyli obowiązkiem ujawniania konkretnych informacji z obszaru ESG. Konkretnych – czyli jakich? Ten zakres definiują standardy raportowania ESRS i zaprezentowane w nich wskaźniki.
Ważne! Ocena, które obszary i które wskaźniki są istotne, leży po stronie podmiotów raportujących. Ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla zakresu zbierania danych, a co za tym idzie – treści raportu zrównoważonego rozwoju.
Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do raportowania zrównoważonego rozwoju jest ocena podwójnej istotności. To czasochłonny proces, który stawia przed raportującymi wiele wyzwań. Dlatego w CK LEGAL radzimy – nie odkładaj go na później! A na dobry początek przedstawimy ci wszystkie istotne – i podwójnie istotne! – informacje na temat oceny podwójnej istotności.
Zgodnie z tą zasadą, ocena powinna być prowadzona z dwóch równie istotnych – stąd nazwa – perspektyw:
- istotności wpływu, która odnosi się do obecnych lub potencjalnych, pozytywnych lub negatywnych oddziaływań spółki na środowisko naturalne i społeczeństwo,
- istotności finansowej, którą określa się poprzez weryfikację, czy dana kwestia ESG może mieć istotny wpływ na spółkę (jej rozwój, wyniki finansowe lub dostęp do finansowania) teraz i w przyszłości.
Sam proces oceny podwójnej istotności można podzielić na etapy:
- Identyfikacja potencjalnie istotnych kwestii zrównoważonego rozwoju w otoczeniu spółki.
- Dialog z interesariuszami (m.in. pracownikami, dostawcami, konsumentami, organizacjami pozarządowymi).
- Ocena istotności wpływu – czy działalność spółki rodzi skutki w obszarach ESG?
- Ocena istotności finansowej – czy kwestie zrównoważonego rozwoju generują ryzyka lub szanse dla spółki i jej działalności?
- Identyfikacja obszarów, które są istotne z obu perspektyw.
Teraz już wiesz, że ocena podwójnej istotności to pierwszy krok do sukcesu w raportowaniu ESG.
Nie zwlekaj! Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj.