„MiCa” – Markets in Crypto-Assets Regulation – to projekt rozporządzenia Parlamentu i Rady Europejskiej (EU) 2023/1114 z 31 maja 2023 roku w sprawie rynków kryptoaktywów. To pierwsza tak kompleksowa próba uregulowania warunków prowadzenia działalności przez podmioty związane z cyfrowymi finansami. Celem projektu jest ochrona konsumentów, inwestorów oraz integralności rynku, przy jednoczesnym wsparciu innowacyjności i zagwarantowaniu stabilności finansowej. 

Część przepisów MiCa zaczęła obowiązywać już 29 czerwca zeszłego roku, a reszta ma wejść w życie od 30 grudnia 2024 roku. W Polsce trwa wyścig z czasem – prace nad ustawą wciąż się nie zakończyły. Co już wiemy o planowanych zmianach, jakie czekają polski rynek kryptowalut? CK LEGAL podsumowuje najważniejsze fakty! 

Komisja Nadzoru Finansowego została wyznaczona jako organ właściwy w zakresie stosowania rozporządzenia MiCa. Projekt ustawy przyznaje KNF narzędzia, które pomogą w realizacji postanowień rozporządzenia, w tym – środki nadzorcze, które posłużą przeciwdziałaniu naruszeniom. Wobec kogo KNF będzie mógł je zastosować, to znaczy – kto zostanie objęty nadzorem?

Dodatkowo – w drodze rozporządzenia – minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić:

Projekt ustawy określa także zakres i zasady zachowania tajemnicy zawodowej, która obejmuje informacje uzyskane w związku ze świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów – jak również podmioty, wobec których ujawnienie takich informacji nie będzie naruszeniem. 

Każda ustawa ma dwa końce – w tym jeden ostry. O planowanych sankcjach, jakie KNF będzie mogła nakładać na podmioty objęte swoim nadzorem, napiszemy w odrębnym wpisie!