Jako przedsiębiorca prawo podatkowe i prawo spółek znasz na pamięć. Brawo! Ale czy pamiętasz również o prawie konkurencji? No właśnie. Przypomnimy ci, co musisz wiedzieć, zanim zrobi to UOKiK!
Zacznijmy od podstaw. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów posługuje się bardzo rozbudowaną definicją przedsiębiorcy. Zgodnie z jej przepisami „przedsiębiorca” to nie tylko podmiot wpisany do CEIDG czy KRS. Działalnością gospodarczą jest każda zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Innymi słowy: jeśli działasz jak przedsiębiorca, to nim jesteś – nawet bez formalnego zarejestrowania działalności gospodarczej. Prawo konkurencji dotyczy także związków przedsiębiorców.
Kolejnym pojęciem, którego znaczenie wypada wyjaśnić, jest „porozumienie”. Prawo konkurencji również w tym przypadku posługuje się jego szeroką definicją. To każde ustalenie dokonane pomiędzy co najmniej dwoma przedsiębiorcami. Forma tego porozumienia i stopień formalności nie mają znaczenia. Porozumieniem może być zarówno ustna wymiana informacji, jak również „umowa dżentelmeńska”. Dotyczy to nie tylko członków zarządów dwóch konkurujących ze sobą spółek, ale przykładowo także ich działów HR. Prawo konkurencji odnosi się bowiem tak samo do pracodawców i osób zarządzających przedsiębiorstwem, jak i do samych pracowników.
W swoim nowym poradniku „Zmowy i nadużycia na rynku pracy” UOKiK wskazuje przykłady zachowań, które mogą generować ryzyko w świetle prawa konkurencji. Oto one:
- wage-fixing, czyli sytuacja, w której pracodawcy ustalają wysokość płac swoich pracowników. Przykładem może być decyzja pracodawców, że nie będą podwyższać wynagrodzeń, zapobiegając tym samym przejściu pracowników do “konkurencji” i sztucznie blokując wzrost płac.
- no-poaching, czyli sytuacja, w której pracodawcy ustalają między sobą, że nie będą konkurować o pracowników. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, po aplikacji kandydata ze spółki X, dział HR konkurencyjnej spółki Y nie rozpoznaje takiej kandydatury albo spotyka się z kandydatem wyłącznie dla zachowania pozorów.
- Inne warunki, czyli sytuacja, w której pracodawcy porozumiewają się w zakresie nieprzyznawania lub przyznawania określonych benefitów i świadczeń, na przykład ustalając, że nie zaoferują swoim pracownikom możliwości pracy zdalnej, mimo że charakter pracy to umożliwia.
Nie ryzykuj, że nie rozpoznasz zagrożeń w swojej firmie. Prawo konkurencji jest pojemne – i zniuansowane. W razie pytań i wątpliwości pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z prawa do koła ratunkowego, czyli kontaktu z CK LEGAL!