1538 wniosków o zarejestrowanie fundacji rodzinnych – takim wynikiem zakończył się pierwszy rok funkcjonowania w polskim prawie instytucji fundacji rodzinnej.  

Sukces? Mało powiedziane! Eksperci przewidywali, że z powodzeniem zarejestrowanych zostanie kilkadziesiąt fundacji – tymczasem już teraz jest ich ponad 1000. To prawdziwa rewolucja na rynku rodzinnych przedsiębiorstw w Polsce.  

Co sprawia, że ta forma prowadzenia działalności cieszy się taką popularnością? Są trzy powody: 

Sukcesja 
W ramach fundacji rodzinnej można bezpiecznie przekazać majątek kolejnym pokoleniom. Dodatkowo fundator nie odpowiada za ewentualne zobowiązania fundacji rodzinnej, a majątek wniesiony do fundacji jest zabezpieczony przed roszczeniami wierzycieli, o ile zobowiązanie fundatora powstało już po wniesieniu majątku do fundacji. 
 
Podatki i składki 
Fundacja rodzinna cieszy się szeregiem przywilejów w zakresie prawa podatkowego, w szczególności podatku CIT, PIT, PCC i daniny solidarnościowej. Dodatkowo, wypłaty z fundacji rodzinnej są wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej.  
 
Spadek 
Fundacja rodzinna może zostać spadkobiercą, jeżeli zostanie wpisana do rejestru w ciągu 2 lat od ogłoszenia testamentu. 
 
Jeżeli wciąż rozważasz złożenie wniosku o zarejestrowanie fundacji rodzinnej, nie wahaj się dłużej – wszystkie pytania skieruj do ekspertów CK LEGAL. Z naszym wsparciem proces zakładania fundacji rodzinnej przebiegnie sprawnie i zgodnie z przepisami, a przygotowane dokumenty będą dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb jako fundatora. 

Dołącz do rosnącego grona przedsiębiorców, którzy z powodzeniem rozwijają rodzinny biznes i kumulują majątek!