Zastanawiasz się, jak przebiega oraz ile trwa proces due diligence? To żadna tajemnica! Eksperci CK LEGAL działają w sprawdzony, zorganizowany i transparentny sposób. Zaczynamy zawsze od uzgodnienia zakresu przeglądu spółki wspólnie ze zleceniodawcą. Co dzieje się potem? Po kolei: 

Wybór dostawcy usługi VDR, czyli Virtual Data Room. To zewnętrzna pamięć dyskowa dostępna dla przedsiębiorcy i dla audytorów. Przedsiębiorca wgrywa do VDR wszystkie niezbędne dokumenty, a prawnicy przystępują do ich analizy. Treść dokumentów pozostaje poufna, a zawarte w nich dane osobowe chronione są zgodnie z przepisami RODO. 

Rundy pytań i odpowiedzi. Im większa firma, tym – oczywiście – więcej dokumentów i więcej treści do sprawdzenia. Dlatego tak istotna dla długości trwania due diligence jest responsywność spółki – sprawne udzielanie audytorom odpowiedzi oraz dodatkowych informacji. Dobrą praktyką jest tak zwana “due diligence readiness”, czyli zadbanie zawczasu o przygotowanie i zeskanowanie najważniejszych dokumentów. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, gdy trwa jego audyt – a nie na samym audycie. Due diligence średniej wielkości spółki zajmuje około 3-4 tygodnie.  

Sporządzenie raportu ryzyk. W CK LEGAL kładziemy szczególny nacisk na jego przejrzystość. Raport ma formę tabeli, w której dzielimy ryzyka tematycznie, na przykład na ryzyka korporacyjne, te związane z własnością intelektualną, nieruchomościami, umowami oraz klauzulami change of control. Wskazujemy, która umowa obarczona jest jakimi ryzykami i stosujemy czytelny podział kolorystyczny, żeby zróżnicować ich stopień. Bywają ryzyka, które mogą przekreślić szanse na udane negocjacje, ale są też takie, którymi wciąż można zarządzać. Najważniejsze to być ich świadomym! 

Przeprowadzając audyt spółki, eksperci CK LEGAL stawiają na partnerską współpracę. Szczerość i otwartość to podstawa sukcesu w procesie due diligence. Zamiatanie pod dywan problematycznych kwestii nie ma sensu.