Afera Watergate zaczęła się od przecieku. Tożsamość sygnalisty ujawniono dopiero po ponad 30 latach – pod pseudonimem „Deep Throat” skrywał się W. Mark Felt, associate director w FBI. Kolejne 20 lat później, w Polsce, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów.
Zgodnie z jej przepisami, obowiązek wdrożenia odpowiednich procedur powstaje między innymi, jeśli twoja firma zatrudnia więcej niż 50 osób. Jak policzyć pracowników? CK LEGAL ma to przećwiczone!
- Uwzględnij przeliczenie na pełne etaty: 30 osób pracujących na pół etatu równa się 15 pełnym etatom.
- Weź pod uwagę osoby zatrudnione na podstawie innej niż stosunek pracy, to znaczy zleceniobiorców czy współpracowników na umowach B2B.
- Liczbę pracowników ustalaj na 1 stycznia lub 1 lipca każdego roku.
Przykład: Jeżeli zatrudniasz 20 pracowników na pełen etat oraz dodatkowo 30 pracowników na pół etatu, to – w przeliczeniu na pełne etaty – zatrudniasz 35 osób. Ponieważ próg zatrudnienia w ustawie o ochronie sygnalistów wynosi 50 osób, oznacza to, że nie masz obowiązku wprowadzenia odpowiednich procedur.
Jak od każdej reguły i tu istnieją jednak wyjątki. Dotyczą one między innymi instytucji obowiązanych, które muszą wprowadzić procedury ochrony sygnalistów niezależnie od liczby zatrudnionych osób.
Należą do nich między innymi:
- notariusze, adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i inne osoby świadczące pomoc prawną lub czynności doradztwa podatkowego (zgodnie z ustawą o AML),
- księgowi, biegli rewidenci,
- instytucje finansowe,
- pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Proste? Proste! Śledź nasz cykl #SygnaliściwTwojejFirmie i nie zarywaj nocy, szukając w internecie informacji o ustawie. Skorzystaj z gotowej ściągawki od CK LEGAL, żeby oszczędzić czas i nerwy!