GAAR (General Anti-Avoidance Rule), czyli klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, weszła do polskiego prawa niemal dekadę temu – i zrewolucjonizowała nasz system podatkowy. Zastosowanie klauzuli oznacza, że przedsiębiorca przyłapany na „kreatywnej” optymalizacji podatkowej musi liczyć się z wtórnym, sankcyjnym opodatkowaniem korzyści finansowej, jaką w ten sposób osiągnął.   

Ostatnio natomiast głośno zrobiło się o klauzuli GAAR w kontekście działalności fundacji rodzinnej.  

Szef Krajowej Administracji Skarbowej miał wątpliwości czy sytuacja, w której fundator daruje fundacji rodzinnej akcje, a ta następnie praktycznie od razu je sprzedaje, może skutkować możliwością zastosowania GAAR. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania już zajęła stanowisko w tej sprawie. Co ustaliła? CK LEGAL wyjaśnia!  

Rada wskazała, że „podatnicy nie mają obowiązku płacić możliwie wysokiego podatku”, a „rozsądne osoby będą dążyć do minimalizacji wszystkich ciężarów, w tym także podatkowych”. Oznacza to, że wybranie korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi samo w sobie wystarczającej przesłanki do zastosowania GAAR, bo od podatnika nie można oczekiwać „wyboru drogi najbardziej opodatkowanej i to opodatkowanej wielokrotnie”. Tym samym Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przypomniała, że GAAR należy stosować ostrożnie – i tylko w wyjątkowych sytuacjach.   

Co ciekawe, wskazano także, że organy podatkowe powinny brać pod uwagę nie tylko samą darowiznę i sprzedaż akcji, ale także sposób, w jaki środki uzyskane w wyniku sprzedaży akcji zostaną wykorzystane przez fundację rodzinną, oraz sposób funkcjonowania i realizację celów fundacji rodzinnej. Zdaniem Rady konieczne jest zbadanie czy fundacja rodzinna, która bierze udział w takiej transakcji, funkcjonuje, realizując cele, do których została powołana.

W tym przypadku fundacja posiadała jedynie dwóch beneficjentów – fundatora i jego małżonkę. Część środków ze sprzedaży została wypłacona beneficjentom, a znaczna część pozostałych środków znajdowała się na rachunku bankowym fundacji, nie będąc reinwestowana – co, zdaniem Rady, mogłoby przemawiać za uznaniem zaangażowania fundacji rodzinnej w transakcję za sztuczne.  

Otóż – jeśli środki uzyskane ze sprzedaży akcji przez fundację rodzinną zostałyby natychmiast wypłacone lub nie zostały reinwestowane, to – zdaniem Rady – zastosowanie klauzuli GAAR mogłoby być dopuszczalne. Jeśli jednak środki te nie zostały wypłacone i są stale reinwestowane, to sam wybór korzystniejszej formy opodatkowania nie stanowi jeszcze o dopuszczalności zastosowania klauzuli GAAR.   

Prowadzisz fundację rodzinną? A może zastanawiasz się nad jej założeniem? CK LEGAL pomoże ci ominąć prawne mielizny. Skontaktuj się z naszymi ekspertami i przekonaj się, co potrafią!