Fundacje rodzinne są z nami od roku, ale zasady ich funkcjonowania wciąż wymagają upowszechniania i objaśniania. Wojciech Chabasiewicz z CK LEGAL opublikował na łamach SMART Business Magazine artykuł na temat fundacji rodzinnych. Czytaliście już? Warto!
 
Wojciech skupił się na pytaniu, czy fundacja rodzinna może inwestować. Zacznijmy od podstaw! 
 
Fundację rodzinną zakłada fundator, a fundatorem może być tylko osoba fizyczna. Nie spółka i nie fundusz inwestycyjny. Nadwyżki finansowe lokowane w fundacji rodzinnej pochodzić mogą tylko z majątku osoby fizycznej. Decyzja, które elementy majątku wniesie do fundacji rodzinnej, należy do fundatora. Fundacja ma za zadanie zarządzać powierzonym jej majątkiem zgodnie ze wskazaniami fundatora. Cel? Przynoszenie korzyści beneficjentom. 
 
Czyli – spółka nie może założyć fundacji rodzinnej, ale fundacja rodzinna może zostać wspólnikiem spółki. Wniesienie akcji lub udziałów spółki do fundacji rodzinnej sprawia, że zyski wypracowane przez spółkę będą trafiać do fundacji rodzinnej w formie dywidend. Ważne! Zyski spółki są kumulowane w fundacji rodzinnej, a nie w majątku fundatora. 
 
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj pełny tekst Wojciecha dla Smart Business Magazine!