„Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj” – powiedział Benjamin Franklin, a nas dziwi, że nie był prawnikiem! To rada, której w CK LEGAL chcielibyśmy udzielić wszystkim przedsiębiorcom w związku z AI Act. Zapraszamy do śledzenia cyklu naszych wpisów, które pomogą zawczasu przygotować się na nadchodzące zmiany.
Ale najpierw cofnijmy się do przeszłości. Trzy lata zajęły organom UE prace nad przygotowaniem AI Act, czyli Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (Rozporządzenie UE 2024/1689). Rozporządzenie weszło w życie 1 sierpnia 2024 r. Tym samym, rozpoczęła się nowa era regulacji AI.
Zmiany w globalnym krajobrazie technologicznym zaczną być jednak w pełni widoczne dopiero za pewien czas. Zgodnie z art. 85 AI Act, na wprowadzenie przepisów Rozporządzenia przewidziano 24 miesiące od jego wejścia w życie. Ale niektóre z nich zaczną obowiązywać jeszcze przed tą datą:
- Zakazane systemy AI (tzw. systemy niedopuszczalnego ryzyka) staną się nielegalne z dniem 2 lutego 2025 r.
- Przepisy dotyczące obowiązków związanych ze stosowaniem AI ogólnego przeznaczenia (tzw. GPAI – general purpose AI) wejdą w życie 2 sierpnia 2025 r.
- Z kolei dla „systemów wysokiego ryzyka” określonych w Załączniku II do AI Act – między innymi systemów wbudowanych w produkty takie jak zabawki, maszyny, dźwigi i wyroby medyczne – przewidziano szczególnie długi okres na dostosowanie się. Zegar będzie tykać do 2 sierpnia 2027 r.
Podobnie jak w przypadku RODO, również AI Act daje przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do planowanych zmian. Ale CK LEGAL zachęca do pogłębiania wiedzy o nowych przepisach już teraz.