Agata Kowalska wróciła z Madrytu pełna energii do działania! Nic dziwnego – hasło tegorocznego Global Summit of Women brzmiało: “Women: Energizing Economies of the Future”. 

To nie przypadek, że szczyt odbył się właśnie w Hiszpanii. Ponad połowa hiszpańskich spółek blue chip może pochwalić się co najmniej 40% udziałem kobiet w składzie zarządu. Jeszcze lepszą statystyką wyróżnia się hiszpański rząd – 13 z 23 stanowisk ministerialnych zajmują w nim aktualnie kobiety. 

W stolicy Hiszpanii Agata spotkała się z delegatkami z 70 krajów. Gościniami wydarzenia były, między innymi, ministra ds. równości płci we Francji, ministry ds. kobiet w Republice Dominikańskiej, Paragwaju oraz Kambodży oraz ministra ds. wzmocnienia pozycji kobiet w Kamerunie. Nie zabrakło także mocnego polskiego akcentu – naszej delegacji przewodziła Henryka Bochniarz, w 1991 r. polska ministra przemysłu i handlu, początkowo prezydentka Konfederacji Lewiatan, a od 2019 r. Przewodnicząca Rady Głównej tej organizacji. 

Program trzydniowego wydarzenia obfitował w panele dyskusyjne i mniej formalne spotkania. Uczestniczki rozmawiały na tematy biznesowe, takie jak światowe i lokalne megatrendy, sztuczna inteligencja, strategie finansowe i planowanie inwestycji dla kobiet, obecność kobiet w zarządach firm i współpraca gospodarcza ponad granicami. Ale, jak usłyszała w Madrycie Agata, „bogactwo to już nie tylko pieniądze – to także wpływ na rzeczywistość, poczucie celu, budowanie więzi i wprowadzanie zmian w świecie”. Dlatego w agendzie wydarzenia nie zabrakło zagadnień takich, jak wellness i well-being, komunikacja, równouprawnienie oraz przywództwo. 

Ważny był też silny męski głosu podczas GSW. Debata Male CEO Forum była okazją do wyciągnięcia ciekawych wniosków na temat różnorodności, zarządzania międzypokoleniowego czy dbałości o dobrostan pracowników.

Relacja Agaty z Global Summit of Women dała nam nową perspektywę na sytuację kobiet w biznesie – i nie tylko. „Ludzie nie są zasobami firmy. To firma jest źródłem zasobów dla ludzi, dzięki którym mogą oni być coraz lepsi” – w myśl tego cytatu, który z GSW przywiozła Agata, działamy dalej!