Czym jest społeczny wymiar zrównoważonego rozwoju? To, mówiąc w skrócie, wpływ organizacji na otoczenie społeczne, w którym ta prowadzi swoją działalność. 

Zgodnie z ESRS (European Sustainability Reporting Standards) wyróżnia się cztery grupy, które powinny zostać objęte działaniami pracodawców w zakresie społecznego wymiaru ESG

Standard S1 to ten „najbliższy” firmie – dotyczy bezpośredniej sfery zatrudnienia i obejmuje wszystkie aspekty relacji spółki z jej pracownikami, między innymi: politykę zatrudnienia, rodzaje podpisywanych umów, urlopy macierzyńskie i ojcowskie, wskaźnik równości wynagrodzeń, politykę inkluzywności i różnorodności oraz obowiązujące u pracodawcy procedury, w tym te dotyczące zgłoszeń wewnętrznych zgodne z ustawą o ochronie sygnalistów. 

Przestrzeganie praw pracowniczych to absolutne minimum, jakie obowiązuje pracodawcę, ale budowanie stabilnego i przyjaznego środowiska pracy to znacznie szersze zagadnienie. Istnieje wiele różnych inicjatyw, które mogą podjąć pracodawcy, aby zaprezentować swoje odpowiedzialne podejście – i to nie tylko do zatrudnionych w firmie pracowników: 

Mogłoby się wydawać, że „ESG” to nowy wynalazek – ale w rzeczywistości firmy od zawsze wywierały społeczny wpływ na swoje bliższe i dalsze otoczenie, nawet jeśli nie robiły tego świadomie. Standardy ESG pozwalają ten wpływ ocenić, usystematyzować i rozszerzyć. A CK LEGAL pomaga to zrobić!